Thursday, 24 October , 2019
امروز : پنج شنبه, ۲ آبان , ۱۳۹۸ - 24 صفر 1441
شناسه خبر : 615
  پرینتخانه » اخبار منتخب, تازه‌ها, تازه‌های شبکه‌های اجتماعی, تصوف تاریخ انتشار : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷ |

زیر پوست فرقه گنابادی

روز گذشته، چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه جاری، شاهد بروز چالشی تازه در فرقه گنابادی بودیم تا آتش تنش های داخلی روزهای اخیر را تندتر کند. بیانیه صادره از سوی نورعلی تابنده، قطب فرقه در خصوص عزل غیرمستقیم ماذون دراویش رشت از وظایف به سبب آنچه «بیماری روحی» خوانده شده و توصیه دراویش به پرهیز از […]

زیر پوست فرقه گنابادی

روز گذشته، چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه جاری، شاهد بروز چالشی تازه در فرقه گنابادی بودیم تا آتش تنش های داخلی روزهای اخیر را تندتر کند.

بیانیه صادره از سوی نورعلی تابنده، قطب فرقه در خصوص عزل غیرمستقیم ماذون دراویش رشت از وظایف به سبب آنچه «بیماری روحی» خوانده شده و توصیه دراویش به پرهیز از سرسپردگی به وی، نمود دیگری بود از انحرافات درونی برخی چهره ها به طوری که مشاوران فرقه را به صدور بیانیه واداشت.

البته این مسیله در فرقه گنابادی مسبوق به سابقه بوده و حدود سه سال پیش نیز شاهد بروز همین امر در خصوص شیخ گراش _ در پی برخی رسوایی ها_ بودیم.

صرف نظر از جزییات مورد اخیر، این دست موارد بیش از هر‌چیز، نشان دهنده وجوه انحراف در میان برخی چهره ها و بزرگان فرقه بوده و اعتبار درویشی و فقر را بیش از پیش مخدوش می سازد.

بروز این رسوایی ها در کنار تقابلات روزهای اخیر مدعیان جانشینی قطب و عیان شدن برخی اختلافات ریشه دار، در کنار اظهارات جنجالی تابنده، حکایت از آن دارد که زیر پوست فرقه گنابادی برخلاف آرامش ظاهری کنونی، غوغایی در جوش و‌خروش است و می رود که هر آن سر باز کرده و جامعه دراویش را در مسیر بحرانی تازه قرار دهد که تبعات آن چه بسا از غایله گلستان هفتم نیز بیشتر باشد؛ چراکه زخم های درونی همواره از کاستی های بیرونی ، کاری تر بوده و پیکره را از بیخ و بن می سوزاند.

 

| منبع خبر : بخش تحلیلی روشنگر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.