Wednesday, 27 May , 2020
امروز : چهارشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۹ - 4 شوال 1441
شناسه خبر : 537
  پرینتخانه » تازه‌ها, ویژه های خبری تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶ |

«مصطفی دانشجو» که بود؟

فرق و ادیان: دانشجو را باید از هسته‌های اولیه شکل‌دهنده گروه مجذوبان‌نور دانست که با ایجاد حلقه حقوق‌دان‌ها در تهران، زمینه را برای ایجاد این محفل و سایت مجذوبان‌نور فراهم ساخت. وی در کنار افراد دیگری چون «ح.م» و «ک.ن»، نقش کلیدی در حوادث و وقایع محوری رخ‌داده توسط فرقه گنابادی طی سال‌های گذشته ایفا […]

«مصطفی دانشجو» که بود؟

فرق و ادیان: دانشجو را باید از هسته‌های اولیه شکل‌دهنده گروه مجذوبان‌نور دانست که با ایجاد حلقه حقوق‌دان‌ها در تهران، زمینه را برای ایجاد این محفل و سایت مجذوبان‌نور فراهم ساخت. وی در کنار افراد دیگری چون «ح.م» و «ک.ن»، نقش کلیدی در حوادث و وقایع محوری رخ‌داده توسط فرقه گنابادی طی سال‌های گذشته ایفا نموده‌است؛ از وقایع قم و بروجرد گرفته تا غائله کوار و تجمعات –غیرقانونی- سال‌های بعد در مقابل مجلس‌شورای اسلامی. دانشجو در برهه‌ای به سبب همین تحرکات و برخی اتهامات امنیتی دیگر، دستگیر و به زندان محکوم شد که البته مشمول عفو گردید و همراه با برخی دیگر عناصر این فرقه، پیش از موعد مققر از زندان آزادشد اما بار دیگر فعالیت‌های خود را از سرگرفت.

دانشجو که تحصیل‌کرده رشته حقوق است، همواره کوشیده با ارائه وجهه‌ای حقوقی و اجتماعی، خود را حاشیه امن نگاه داشته و شخصیتی مقبول نزد مریدان بیاید. نگارش مجموعه مقالات حقوقی با مفاهیم القاکننده نقض‌حقوق دراویش در ایران، نقص و زیرسؤال بردن دستگاه قضایی و نظام حقوقی کشور در سایت مجذوبان‌نور، از اقدامات وی در این راستا می‌باشد. این در حالی است که به اذعان برخی دستگیرشدگان در حوادث اخیر، دانشجو از میدان‌داران و طراحان برنامه‌های مجازی-عملیاتی گروهک مذکور بوده و در تمامی وقایع نیز حضور و مشارکتی فعال داشته‌است که تصاویر و اسناد آن در فضای مجازی موجود است. در این زمینه می‌توان به حضور وی در تحصن غیرقانونی دراویش مقابل زندان اوین، تجمع مقابل منزل «نورعلی تابنده»(و حوادث بعد از آن در ایجاد درگیری با نیروهای پلیس و تخریب موتورسیکلت‌ها)، تجمع در برابر کلانتری ۱۰۲ پاسداران و وقایع گلستان هفتم، اشاره نمود.

نقطه اوج کیاسی دانشجو را در ایجاد حاشیه امن برای خود باید در ویدئویی مشاهده کرد که وی را در حال قرائت بیانیه نورعلی تابنده(قطب فرقه) مبنی بر دعوت افراد برای ترک خیابان‌های متنهی به منزل وی و لزوم سرسپردگی به این فرمان در میان دراویش می‌بینیم. جالب آنکه، دانشجو بعد از این نمایش در برابر دراویش، در کنار دیگر عناصر مجذوبانی، تکه‌های پازل نقشه خود را کنار هم قرار داده و بدون توجه به فرمان قطب، فرافکنی‌های خود را در فضای مجازی پی گرفت و با مجموعه تحرکات و اقداماتی که شاهد بودیم، طی کمتر از دو ماه وقایع پاسداران تهران را موجب گردید. این پشت‌پرده همان چهره همیشه خندان و تکیه‌زده بر عصاست که خود را «حقوق‌دانی درویش» می‌داند نه «درویشی حقوق‌دان» و در این دو معنا، فاصله زیادی وجود دارد. هرچند، کارنامه و سوابق وی ثابت کرده، وی حتی به مرام و مسلک درویشی مورد ادعای فرقه گنابادی نیز پایبندی نداشته و با ابداع «درویشی مدرن»، در پی ساماندهی قرائتی تازه از درویشی‌گری بود که تبرج‌خواهی، قدرت‌طلبی، سیاسی‌گری، بی توجهی به اوامر قطب واختلاف‌افکنی درون‌فرقه‌ای (از طریق حمله به مشایخ و مأذونین فرقه)، مهم‌ترین شاخص‌های آن است.

بی تردید، ‌آگاهی از پشت‌پرده این شخصیت که بارها به سبب تمرد از فرامین قطبیت از سوی بزرگان فرقه(با عناوینی چون «اصحاب عصا») مورد شماتت قرار گرفته، می‌تواند ارزیابی منصفانه‌تری را درباره وی که هم‌اکنون به سوژه رسانه‌ای و به عبارت بهتر، بهانه تازه برای بازی با  افکارعمومی و مظلوم‌نمایی گروهک مجذوبان‌نور مبدل شده، موجب گردد.حضور دانشجو در تحصن غیرقانونی مقابل زندان اوین


نمایش زیرکانه در برابر مریدان؛ فریادهای دانشجو بر سر مریدان مبنی بر  لزوم اطاعت از قطب اما سؤال این است که چرا خود وی در ادامه همین وقایع، بی‌توجه به فرامین نورعلی تابنده، تحکرات رسانه ای و میدانی را ادامه داد؟! آیا این چیزی جز بازی با افکار دراویش و ایجاد حاشیه امن برای خود است؟

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.