Saturday, 13 August , 2022
امروز : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ - 14 محرم 1444
شناسه خبر : 457
  پرینتخانه » فرقه‌های نوظهور تاریخ انتشار : 07 فروردین 1397 - 3:03 |

افراط گرایی فرقه ای، چالشی مهم اما مغفول

فرق و ادیان: «افراط»، «افراط گرا» و «افراط گرایی» واژه هایی هستند که طی سال های اخیر با گوشمان آشنا و چه بسا عجین شده اند. با شنیدن این اسامی بلافاصله، «داعش»، «القاعده» و امثالهم در ذهن ما و اغلب افراد در اقصی نقاط جهان نقش می بندد و آن ها را به عنوان گروه […]

فرق و ادیان: «افراط»، «افراط گرا» و «افراط گرایی» واژه هایی هستند که طی سال های اخیر با گوشمان آشنا و چه بسا عجین شده اند. با شنیدن این اسامی بلافاصله، «داعش»، «القاعده» و امثالهم در ذهن ما و اغلب افراد در اقصی نقاط جهان نقش می بندد و آن ها را به عنوان گروه هایی که با افراط و انحراف از اصل، جنایاتی بزرگ را رقم زده اند یاد کرده و کمر همت بر نابودی شان می بندیم. این مسئله قابل تقدیر است اما نکته مغفول، خلاصه کردن افراط گرایی و تعمیم معنای آن به این گروه هاست. آن هم توسط رسانه های غربی که صد البته با اهداف اربابان خود دست به این کار می زنند. کافی است کمی دقیقی شویم تا ببینیم افراط گرایان چندان از ما فاصله ندارند و کنار گوشمان در حال فعالیت و پاشاندن بذر انحراف در جامعه هستند. البته تمرکز ما در اینجا بر افراط گرایان فرقه ای است؛ جماعتی که با رخنه در برخی فرقه های سنتی، سعی در ایجاد اختلاف درونی و در نهایت، تحول ماهوی و انحراف آن ها دارند. برای درک ملموس تر این امر به دو مورد اشاره می شود: یکی، طیف افراطی جامعه اهل حق، موسوم به انجمن-غیرقانونی- فعالان مدنی یارسان و دیگری، جریان نوظهر تندرو در فرقه گنابادی(خاندان بیچاره) موسوم به مجذوبان نور. هر دو گروه در طول سال های شکل گیری و فعالیت خود، مجموعه آسیب هایی را به ترتیب بر جامعه اهل حق و دراویش متحمل شدند که مورد اخیر، نه تنها جامعه درون فرقه ای بلکه اجتماع بیرونی را نیز به شدت متضرر ساخت و جنایاتی جبران ناپذیر رقم زد(اشاره به حوادث خیابان پاسداران تهران ، اسفند ۱۳۹۶). بررسی اهداف و عملکرد این دو جریان، حاکی از وجود تشابهاتی در آن هاست که ریشه در نوع آن ها دارد یعنی : «افراط گرایی». تبرج خواهی، قدرت طلبی، عناد با نظام، سرکشی، ارتباط با بیگانه و خط‌گیری از آن، عناد با فرقه مطبوع و امثالهم، از آن جمله است که همگی باز هم در یک وجه، اشتراک دارند و آن، همرهنگی با شاخص های فرقه های انحرافی و مخرب است که محققانی چون مارگارت تالر سینگر و استیون حسن در کتاب های خود بدان اشاره دارند.
به هر روی، در این بازار گرم مقابله با افراط گرایی و افراط گریان، بد نیست به این جنبه نیز توجه نموده و افکارعمومی را نیز متوجه سازیم تا افراط گرا با «مسلمان» و افراط با «اسلام» هم ردیف نباشد و در عین حال، دامان جامعه را از لوث وجودافراط گرایان فرقه ای بزداییم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.