Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱ - 24 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 4240
  پرینتخانه » اخبار, ادیان, تازه‌ها تاریخ انتشار : 02 تیر 1401 - 18:48 |

گفتگوی ادیان راهکاری مؤثر برای برون‌رفت از افراط گرایی است

­رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها در دیدار با رئیس دانشگاه دولتی ایروان و هیأت همراه، گفتگوی ادیان را زمینه‌ساز صلح و همزیستی در جهان و راهکاری مؤثر برای برون‌رفت از افراط گرایی دانست.
گفتگوی ادیان راهکاری مؤثر برای برون‌رفت از افراط گرایی است

به گزارش روشنگر به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی اکبر ضیایی در این دیدار، گفت: ما اعتقاد راسخ داریم گفتگو‌های دینی می‌تواند زمینه همفکری و همزیستی میان پیروان ادیان و مردم مؤمن ایجاد کند و هر چقدر که در این زمینه فعالیت داشته باشیم، خدمت بزرگی به مردم جهان کرده ایم.
وی افزود: براساس تعالیم دینی، همزیستی با ادیان الهی و آیین‌های شرقی تنها از طریق گفتگو و هم‌اندیشی قابل انجام است.
رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها ادامه داد: مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها تاکنون نشست‌های بسیاری میان دانشمندان مسلمان با اندیشمندان سایر ادیان برگزار کرده است که در این راستا موضوعاتی نظیر التیام بخشی در دوران پسا کرونا، نظام خانواده، جوانان، دین و سیاست، محیط زیست و نقش آن، الهیات و … را بررسی کرده است.
ضیایی به چاپ و ترجمه صد‌ها جلد کتاب در زمینه معرفی ادیان الهی در ایران اشاره کرد که فهرست آن به زودی منتشر می‌شود.
رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها با اشاره به ریشه‌های عمیق فرهنگی ایران و ارمنستان گفت: ما به دنبال شناخت ادیان از یکدیگر، گفتگو‌های دو طرفه و همکاری و تعامل هستیم که امیدواریم بتوانیم قدم‌های جدی و مهمی در این زمینه برداریم.
ضیایی خواستار توسعه گفتگو میان نخبگان دانشگاهی دو کشور شد و افزود: ما در زمینه‌های مختلف ایجاد کرسی اسلام شناسی در ارمنستان، تبادل استاد و دانشجو، اعطای فرصت‌های مطالعاتی، بورسیه تحصیلی و گفتگو‌های دینی آماده همکاری هستیم.

ایرانیان و ارمنی‌ها اشتراکات فرهنگی بسیاری دارند
رئیس دانشگاه دولتی ایروان نیز با ابراز خرسندی از سفر به ایران و تشکر از مقامات فرهنگی کشورمان به خاطر مهمان‌نوازی‌شان، بر اهمیت اراده این دانشگاه برای گسترش روابط با ایران تأکید کرد.
هوهانس هوهانسیان افزود: در دنیای پرتلاطم امروز، برای هدایت بشر نیازمند گفتگو‌های دینی و استقرار صلح و ثبات در جهان هستیم.
وی با تأکید بر تقویت گفتگوی اسلام و مسیحیت اضافه کرد: این گفتگو‌ها میان پیراون ادیان می‌تواند با ترسیم جایگاه معنویت، به بررسی و جمع بندی خوبی از آراء و نظرات اندیشمندان برسد.
رئیس دانشگاه دولتی ایروان گفت: ما معتقدیم برگزاری گفتگو‌های دینی موجب بیداری نسل جدید می‌شود تا نسبت به یکدیگر شناخت کافی پیدا کنند و با زبانی مشترک سخن بگویند.
هوهانسیان با اشاره به تعاملات تاریخی و فرهنگی ایران و ارمنستان تصریح کرد: ایرانیان و ارمنی‌ها علاوه بر خویشاوندی نژادی به دلیل همسایگی، اشتراکات فرهنگی بسیاری دارند.
وی با تاکید بر ضرورت ارتقای گفتمان‌های فرهنگی دو جانبه، گفت: دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی ایروان دارای کرسی ایرانشناسی است که نشانگر قدمت روابط فرهنگی بین دو کشور است.
رئیس دانشگاه دولتی ایروان با اشاره به تأسیس بخش اسلام شناسی در دانشگاه دولتی ایروان افزود: این اقدام آغازگر همکاری‌های ایران و ارمنستان در زمینه تحقیقات اسلامی بود که در تقویت و تحکیم دوستی و روابط فی مابین نقش بسزایی خواهد داشت.

لزوم تعمیق صلح و دوستی
در ادامه معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب با تشریح فعالیت‌های این دانشگاه گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره نسبت به توسعه فرهنگ گفتگوی متقابل برای رسیدن به مشترکات ادیان تأکید دارد.
حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری افزود: امیدواریم یکی از زمینه‌های همکاری با دانشگاه دولتی ایروان، برگزاری گفتگو‌های دینی برای تعمیق صلح و دوستی در جهان عاری از خشونت باشد.

اعلام آمادگی برای بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تأسیس کرسی ایرانشناسی در دانشگاه ایروان
مدیرکل همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این دیدار، با اشاره به فرارسیدن پنجاهمین سالگرد تأسیس کرسی ایرانشناسی در دانشگاه دولتی ایروان گفت: زمینه‌های خوبی برای همکاری علمی- فرهنگی بین دو کشور وجود دارد و تلاش می‌کنیم این سطح از همکاری‌ها را توسعه ببخشیم.
ابوالحسن خلج منفرد افزود: در این راستا آمادگی داریم با برگزاری همایش ایرانشناسی در دانشگاه ایروان، پنجاهمین سالگرد تأسیس کرسی ایرانشناسی را ارج نهیم.
وی همچنین بر لزوم توسعه کرسی ایرانشناسی، اسلام شناسی و شیعه شناسی در ارمنستان، تبادل استاد و دانشجو و اعطای فرصت‌های مطالعاتی تأکید کرد و گفت: تابستان امسال، یک دوره ایرانشناسی ویژه ایرانشناسان خارجی در دانشگاه قزوین برگزار می‌شود و مایلیم از ایرانشناسان و استادان ایرانشناسی ارمنستان برای شرکت در این دوره، دعوت کنیم.

عزم مرکز گفتگوی ادیان و کلیسای اچمیادزین برای گفتگو‌های دینی
همچنین رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با تاکید بر لزوم شناخت دو ملت از فرهنگ و هنر یکدیگر گفت: ایران ارتباطات گسترده‌ای با کشور دوست و همسایه ارمنستان دارد که لازم است این روابط در زمینه‌های مختلف فرهنگی گسترش یابد.
سید حسین طباطبایی با اشاره به تحولات اخیر منطقه‌ای و جهانی، ضرورت تعامل و گفتگوی بیشتر پیروان ادیان الهی را مورد تأکید قرار داد و از عزم مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها و کلیسای اچمیادزین برای انجام گفتگو‌های دینی خبر داد.
پس از آن وارطان وسکانیان رئیس کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان، ارتباط بیشتر حوزه‌های مختلف ایرانشناسی این دانشگاه با مراکز مطالعاتی ایران را ضروری دانست و خواستار تأسیس مرکز ارمنی شناسی در ایران شد.
در ادامه این دیدار زهرا رشیدبیگی رئیس گروه مسیحیت ارتدوکس و پروتستان مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها نیز با اشاره به روابط بسیار صمیمانه این مرکز با هموطنان ارمنی و رهبران و نهاد‌های دینی ایشان، به بیان راهکار‌های توسعه ارتباطات و تعاملات بین الادیانی دو کشور از رهگذر گفتگو‌های دینی پرداخت.
حجت‌الاسلام حامد شاه رفعتی مدیر کل امور بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب نیز ضمن تبیین اهداف و دستاورد‌های این دانشگاه گفت: علاقه‌مندیم با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در زمینه گفتگو‌های دینی تعامل و همکاری گسترده تری داشته باشیم.
براساس این گزارش هوهانس هوهانسیان رئیس دانشگاه دولتی ایروان در رأس هیأتی متشکل از معاونان و رؤسای دانشکده‌ها و کرسی ایرانشناسی این دانشگاه در جریان سفر به کشورمان ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با علی اکبر ضیایی رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها، دیدار و گفتگو کردند.

| منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیما
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.