Wednesday, 25 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱ - 23 شوال 1443
شناسه خبر : 3951
  پرینتخانه » اخبار, اخبار منتخب, تصوف تاریخ انتشار : 03 بهمن 1400 - 13:17 |

نخستین زن در میان رهبران تصوف

عنقا با زیرمجموعه‌های این انجمن، فعالیت‌های زیادی را در زمینه‌ی آموزش و پرورش، حقوق بشر و.‌.. با محوریت زنان در پیش گرفته و اندیشه‌های سنت‌گریز خود را هر چه بیشتر به فرقه تزریق می‌کند.
نخستین زن در میان رهبران تصوف

فرقه‌ی «طریقت اویسی شاه‌مقصودی» را باید از جمله جریان‌های پیشرو در تحول ماهیتی و ساختاری تصوف و هم‌رنگی با مدرنیته به‌شمار آورد. همین امر، بستر را برای تغییر در جایگاه و نقش‌آفرینی زنان در این فرقه مهیا ساخته است. بر همین مبنا، امروز یکی از عناصر تأثیرگذار و مهره‌های کلیدی فرقه‌ی مزبور یک زن است. ناهید عنقا، فرزند ارشد چهل‌و‌یکمین قطب فرقه و بنیان‌گذار شاخه‌ی شاه‌مقصودی اویسیه، یعنی صادق عنقا می‌باشد. از او به عنوان نخستین زنی یاد می‌شود که توانست در اواخر سال۱۹۶۰م به عنوان استاد، در مدرسه ی تصوف پدرش به تدریس بپردازد. دایره‌ی نقش آفرینی ناهید عنقا به همین‌جا ختم نشد. او طی روندی تدریجی، همراه با تغییرات فرقه‌ی شاه‌مقصودی و نزدیک شدنش به جریان‌های نوظهور، تلاش گسترده‌ای برای توسعه‌ی فعالیت‌های اویسیه به سطح بین‌المللی و معرفی خود به عنوان زعیم جریان تصوف در دنیا آغاز کرد. عنقا برای تحقق این هدف یک سلسله اقدامات را در دستور کار قرار داد که شاید مهم‌ترین آن، تأسیس انجمن بین‌المللی تصوف در سال ۱۹۸۳م با همراهی علی کیانفر از دیگر عناصر فعال فرقه، در کالیفرنیای آمریکا است. ناهید از تأسیس این سازمان اهداف مشخصی را دنبال می‌کرد از جمله:
_تلاش برای بزرگ‌نمایی و جنبه‌ی جهانی بخشیدن به تصوف
_ادعای زعامت و راهبری جریان تصوف در حوزه‌ی بین‌الملل
_تأکید بر آزادی ادیان
_تمرکز بر ارزش‌های مدرنیته
عنقا با زیرمجموعه‌های این انجمن، فعالیت‌های زیادی را در زمینه‌ی آموزش و پرورش، حقوق بشر و.‌.. با محوریت زنان در پیش گرفته و اندیشه‌های سنت‌گریز خود را هر چه بیشتر به فرقه تزریق می‌کند.
ناهید عنقا با کنار گذاشتن حجاب و التقاط مبانی اسلام و حتی آموزه‌های طریقتی با رفتارهای رایج در جریان‌های عرفانی نوظهور مانند یوگا و مدیتیشن، نمونه‌ی خوبی از تغییر ماهیت زنان صوفی است. او با بهره‌گیری از نام و جایگاه پدر، توانست خود را به عنوان اولین زن حاضر در جمع رهبران تصوف مطرح نماید.

| منبع خبر : بخش‌تحلیلی روشنگر
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.