Tuesday, 30 November , 2021
امروز : سه شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۰ - 22 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 3597
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, فرقه‌های نوظهور تاریخ انتشار : ۱۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۳ |
استاد حوزه و دانشگاه:

سختگیری‌های بی‌دلیل باعث جذب جوانان به عرفان‌های کاذب می‌شود

حجت‌الاسلام علی فاضلی استاد حوزه و دانشگاه گفت: گاهی رفتار نادرست و سخت‌گیری‌های بی‌دلیل، باعث جذب جوانان به عرفان‌های کاذب می‌شود.
سختگیری‌های بی‌دلیل باعث جذب جوانان به عرفان‌های کاذب می‌شود

حجت‌الاسلام علی فاضلی، در نشست علمی عرفان اسلامی و عرفان‌های نوظهور که به همت معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، در سخنانی خاطر نشان کرد: عرفان‌های‌کاذب حاصل دست نیافتن انسان به حقیقت زندگی و دینداری است که برخی با اختلاط معارفی از قرآن و انجیل و کلماتی از بزرگان، مردم و به ویژه نسل جوان را به سوی خود جذب می‌کنند.

وی افزود: آنها خداوند متعال را در راستای خواسته‌های نفسانی خود قرار داده‌اند و مردم را با کارهای شیطانی به سوی خود می‌کشند و با رنگ عرفان، مردم را گمراه می‌کنند.

فاضلی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از مردم خواستار معنویات و مذهب هستند، اما در عرفان‌های کاذب کسب معنویت آن قدر آسان و دم دستی تلقی می‌شود که تصور می‌کنند بدون زحمت و نیت خالص به آن دست می‌یابند.

وی با بیان این که گاهی سخت‌گیری‌های ما باعث جذب جوانان به این عرفان‌های کاذب می‌شود، اظهارکرد : وقتی با دلایل بی‌اساس و بدون مبنای فقهی مسایل را سخت بگیریم، دیگران راه را به آسانی باز می‌کنند و با هزاران ترفند مردم را از عرفان اسلامی جدا کرده و به سوی عرفان‌های کاذب می‌کشند.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: خرافه‌گرایی عهد جدید و عتیق در مسایلی مشترک هستند و همه عرفان‌ها را ارزش و نیاز انسان به آن ضروری می‌دانند.

حجت‌الاسلام فاضلی با اشاره به جریان تخریب چهره مذهبی‌ها و مومنان در جامعه خاطر نشان کرد: متأسفانه امروز برخی از کتاب‌هایی که در کشور به چاپ می‌رسد، به دنبال آسیب زدن به اعتقادات و اندیشه‌های نسل جوان است و چهره‌ای متحجر و خشن از دین و مکتب اسلام به نمایش می‌گذارد.

وی رفتار و گفتار نادرست عده کمی از روحانیون جامعه را نیز در مسیر تخریب چهره دین و مذهب تأثیرگذار عنوان کرد و گفت: روحانیون و طلاب نباید از تاثیر مستقیم و غیرمستقیم شیوه بیان خود در رونق بازار عرفان‌های کاذب غافل شوند، بلکه باید الفاظ و کلمات دقیق عرفان‌های اصیل را عرضه کنند.

وی همچنین عرفان اسلامی را حقیقتی انسان ساز دانست و تصریح کرد: استکبار جهانی مخالف بسط و گسترش عرفان حقیقی انبیای الهی است، زیرا اگر مردم به سراغ آنان بروند پوچ و واهی بودن سایر عرفان‌های کاذب بر ملا خواهد شد.

انتهای پیام
(نشست علمی عرفان اسلامی و عرفان‌های نوظهور – ۱۳۸۸)

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.