Friday, 22 January , 2021
امروز : جمعه, ۳ بهمن , ۱۳۹۹ - 6 جماد ثاني 1442
شناسه خبر : 2925
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, فرقه‌های نوظهور تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸ |

ناهشیار، وجهی بر نااومانیسم در معنویت‌های نوپدید

تکیه بر ناهشیار ، وجهی دیگر از انکشاف نااومانیسم در شبه‌جنبش‌های معنوی است. کاهش سطح هشیاری و تسلط ناهشیاری در شالوده شخصیت انسان، به معنای کاهش شعور خودآگاه و اراده آگاهانه است.
ناهشیار، وجهی بر نااومانیسم در معنویت‌های نوپدید

وقتی فرایندهای ناهشیار جایگزین هشیاری می‌شود، فرد تلقین‌پذیر،‌منفعل ، عاجز از تشخیص و ناتوان از اراده کردن است. به این‌ترتیب، مهم‌ترین شاخص هویت انسانی به حاشیه می‌رود. معنویت‌گرایی جدید،‌ناهشیار را دروازه ارتباط با آگاهی برتر معرفی می‌کند که در حکم نیرو یا منبعی ناشناخته درون انسان یا نیرو یا منبعی بیرون از وجود انسان تعریف می‌شود.

ناهشیار و دریافت درونی، دراوزه‌ای برای ارتباط با بیرون است. این موضوع با تأکید فزاینده شبه‌جنبش‌های معنوی بر انجام انواع مدیتیشن ، برقراری سکوت ذهنی یا کاهش کنش‌ها و واکنش‌های آگاهی به منظور برقراری ارتباط با آگاهی برتر شفاف می‌شود؛ به طوری‌که شخصیت از حالت کانونی خارج شده و نقش گیرنده ار منبعی دیگر رادریافت می‌کند. ناهشیار، دروازه‌ای است برای گذر از انسان گرایی به ناانسان گرایی؛ آنجا که با ایفای نقش قدرت یا آگاهی برتر، دیگر انسان،‌ محور و اساس نیست و نمی‌تواند خالق ارزش‌‌های زندگی خود باشد.

برگرفته از مقاله: «مبانی معنویت‌گرایی جدید(انیمیسم شبه‌علمی، ناانسان‌گرایی و ناالهیات)

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.