Monday, 25 January , 2021
امروز : دوشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۹ - 9 جماد ثاني 1442
شناسه خبر : 2772
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, فرقه‌های نوظهور تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹ |

عناد جریان‌های فرقه‌ای با دین

تمام فرقه‌ها با وجود اختلافات ظاهری، به سبب ماهیت مشترک، به‌واقع دارای دیدگاهی مشابه و یکسان در باب دین هستند؛ فرقه‌ها در پی موجودیتی مستقل از اکثریت‌اند و تلاش برای حیات در مجاری و شکاف‌های احتمالی، دستورالعمل مشخص آن‌هاست.
عناد جریان‌های فرقه‌ای با دین

بر اساس مطالعات فرقه‌شناسانه، بسیاری از جریان‌های فرقه‌ای، ‌ریشه در دین دارند و به ‌تعبیر بهتر،‌ نوعی انحراف و جدایی از مسیر دین محسوب می‌شوند. برخی نیز می‌کوشند خود را به ادیان ارتباط دهند تا بدین‌وسیله‌، اعتبار و وجهه‌ای برای خود کسب کنند که جریان‌‌های معنوی التقاطی، مصداقی از آن هستند. در این میان، شماری از جریان‌های فرقه‌ای، اساساً‌ در ضدیت و با هدف رویایی با دین و مذهب، راه‌اندازی شده‌اند.
تمام فرقه‌ها با وجود اختلافات ظاهری، به سبب ماهیت مشترک، به‌واقع دارای دیدگاهی مشابه و یکسان در باب دین هستند؛ فرقه‌ها در پی موجودیتی مستقل از اکثریت‌اند و تلاش برای حیات در مجاری و شکاف‌های احتمالی، دستورالعمل مشخص آن‌هاست. دین به عنوان عامل هدف‌دهنده به حیات فردی و جمعی، مهم‌ترین رقیب قدرت‌گیری فرقه‌هاست. ایمان دینی در درجات بالا، کار فرقه‌گرایان را برای عضوگیری و رسمیت بخشیدن به تشکیلات خود، دشوار می‌سازد. بدین‌سان می‌توان از یک نگاه کلان و تحلیل‌گرایانه، فرقه‌ها را رقیب ادیان،‌ تلقی کرد که این قضیه را گاه، کتمان نموده،‌ زمانی تقیه کرده و در مواقعی، صراحتاً ابراز می‌دارند تا طیفی از شدت و ضعف را تشکیل دهند که سراسر آن «عناد با دین» است.

متن کامل این مقاله (مارهایی در آستین؛ دین انسانی یا دین انسانیت؟) را در فصلنامه روشنا(شماره ۸۵) بخوانید.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.