Saturday, 13 August , 2022
امروز : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ - 14 محرم 1444
شناسه خبر : 2682
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, تازه‌های شبکه‌های اجتماعی, تصوف, مقالات تاریخ انتشار : 14 آبان 1399 - 18:26 |
از کمپین‌های مختلف سیاسی تا بیانیه تازه قطب فرقه «گنابادی سلطانعلی‌شاهی»

قطبی شدن دراویش گنابادی؟

در بحبوحه دست و پا کردن بهانه و مستمسک برای تحرکات سیاسی طیف افراطی و به‌تعبیری، «مدرن» فرقه نعمت‌اللهی سلطانعلی‌شاهی و راه‌اندازی چند کمپین و شوی رسانه‌ای با مدیریت مأذون خارج‌نشین فرقه، «مصطفی آزمایش»، نشانه‌های بروز نوعی قطبی شدن در این فرقه،‌عیان شده و شاید همین مسئله است که قطب ساکت و کم‌بیان دراویش، «علیرضا […]

قطبی شدن دراویش گنابادی؟

در بحبوحه دست و پا کردن بهانه و مستمسک برای تحرکات سیاسی طیف افراطی و به‌تعبیری، «مدرن» فرقه نعمت‌اللهی سلطانعلی‌شاهی و راه‌اندازی چند کمپین و شوی رسانه‌ای با مدیریت مأذون خارج‌نشین فرقه، «مصطفی آزمایش»، نشانه‌های بروز نوعی قطبی شدن در این فرقه،‌عیان شده و شاید همین مسئله است که قطب ساکت و کم‌بیان دراویش، «علیرضا جذبی» را به صدور بیانیه‌ای تازه واداشته.

جانشین «نورعلی تابنده» با عنایت به ازسرگیری تحرکات سیاسی و به‌دور از آداب طریقتی و اهداف درویشی طیفی خاص از دراویش، بیانیه‌ای تازه منتشر و در آن بار دیگر بر سیاسی نبودن درویشی تأکید نمود و در عین حال، حمایت خود را از برخی چهره‌های مورد خدشه کمپین‌های افراطیون، اعلام داشت تا ضمن روشنگری، یکبار دیگر بر تمرد جرگه‌ای از دراویش از فرامین مراد، مهر تأیید زند.

این بیانیه را با توجه به قلت سخنرانی و صدور فرمان قطب تاره، می‌توان تلنگر و به عبارتی، «تذکر» به طیف مدرن تلقی کرد و کشیدن خط تمایز میان ایشان و دراویش.

علی‌ایحال، تشدید تحرکات سیاسی جرگه افراطی، افزایش تنش میان تنی‌چند از مدعیان قطبیت و صد البته،‌ تحرکات پنهانی و بسترسازی‌های افراطیون قدیمی، به‌ویژه «مجذوبان‌نور»، بیش و پیش از هر چیز، سرنخی است به سمت قطبی شدن فرقه گنابادی؛ امری که از واقعه تأسفبار «گلستان هفتم» به صورت جدی و عملی کلید خورد و با مرگ نورعلی تابنده(قطب سابق) در مسیری تازه قرار گرفت که اینک شاهد هرچه بیشتر عیان‌شدنش هستیم.

با این اوصاف در ارزیابی‌های آتی این فرقه، می‌توان از چندین دسته و جرگه نام برد، اما اینکه در نهایت،‌ کدامیک باقی خواهند ماند، علامت سؤالی است که در آینده پاسخ داده خواهدشد. نخستین پیامد این شرایط، سردرگمی هویتی وچه‌بسا تزلزل اعتقادی قاطبه دراویش خواهد بود که ازقضا، یک بحران بنیادین برای این فرقه،‌ تحلیل می‌شود.

 

 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.