Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱ - 24 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 2613
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, فرقه‌های نوظهور تاریخ انتشار : 23 مهر 1399 - 15:38 |

دین‌سازی ابزاری برای استعمار

«دین‌سازی»، « مذهب‌سازی» یا تشکیل فرقه‌های «شبه مذهبی»، یکی از ابزار استعمار برای اهداف استعمارگری بود. آن‌ها در شبه قاره عربستان، وهابیت را به وجود می‌آورند و در حجاز، قادیانی‌گری و اسماعیلیه را؛ اگرچه بخشی از اسماعیلیه در ایران است. مراکز شرق‌شناسی، بسترساز سلطه استعمار بودند، لذا حرکت شرق شناسی از دوره صفویه زیر نظر […]

دین‌سازی ابزاری برای استعمار

«دین‌سازی»، « مذهب‌سازی» یا تشکیل فرقه‌های «شبه مذهبی»، یکی از ابزار استعمار برای اهداف استعمارگری بود. آن‌ها در شبه قاره عربستان، وهابیت را به وجود می‌آورند و در حجاز، قادیانی‌گری و اسماعیلیه را؛ اگرچه بخشی از اسماعیلیه در ایران است.

مراکز شرق‌شناسی، بسترساز سلطه استعمار بودند، لذا حرکت شرق شناسی از دوره صفویه زیر نظر امور خارجه انگلیس و برای شناخت شرایط استعماری در کشورهای مستعمره راه اندازی شد. اهداف انگلیس از اعزام شرق شناسان به ایران به ۴ هدف انجام شد: شناخت، حضور، نفوذ و سلطه. وی شرق شناسان را به ۳ دسته تقسیم کرده و بر این باور است که باید شرق‌شناسان را منهای اعضا، کارمندان و مأمورین رسمیِ شرق‌شناسی بشناسیم. بر این اساس فرقه سازی از عملکردهای این مراکز در ایران است و ایجاد جریان شیخیه، بابیه، بهائیه، ازلیه نمونه هایی از این اقدامات انحرافی است.

اسماعیلیه‌ای که در دوران قدیم داریم با این اسماعیلیه هیچ پیوندی ندارد؛ اما استعمار این‌ها را با هم پیوند زدند. آقاخان محلاتی، داماد فتحعلی‌شاه، حاکم کرمان بود. او به تحریک انگلیس‌ها تلاش کرد کرمان و سیستان و بلوچستان را از ایران جدا کند. آقاخان یک‌سال‌ونیم جنایت و کشتار و غارت کرد. نظامیان ایران یک‌سال‌ونیم به دنبال لشکر آقاخان بود، اما نمی‌توانستند آن‌ها را دستگیر کنند. در تعقیب آن‌ها به هر منطقه‌ای می‌رسیدند، نیروهای آقاخان قبلا آنجا را ترک کرده بودند. در این یک‌سال‌ونیم، نیروهای آقاخان مثل امروزِ داعش و طالبان، از سوی استعمار پشتیبانی می‌شدند. اینکه چه کسی و چگونه مخارج آن‌ها را می‌داد، جای بررسی دارد. در نهایت وقتی آن‌ها از ایران رانده می‌شوند، به هند می‌رسند. بعد همین آقاخان، می‌شود یک عارف و امام اسماعیلیه! این اسماعیلیه غیر از اسماعیلیه اصلی است؛ اما استعمار آن را به هم گره زد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.