Wednesday, 19 January , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰ - 13 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 2607
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, تازه‌های شبکه‌های اجتماعی, تصوف تاریخ انتشار : 17 مهر 1399 - 20:18 |
شکست از درون

تحقق تحلیل‌ها در باب فرقه گنابادی

در هیاهوی دشواری‌های ناشی از همه‌‌گیری ویروس کووید19، روشن شدن آتش جنگ‌های منطقه‌ای، تشدید تحریم‌های اقتصادی و...، فرقه نعمت‌اللهی سلطانعلی‌شاهی نیز حال و روز خوبی ندارد و متحمل مسائل مختلفی است، از ابعاد و زاوایای گوناگون و شاید «بحران»، مناسب‌ترین کلمه برای توصیف این شرایط باشد.
تحقق تحلیل‌ها در باب فرقه گنابادی

طی سال‌های گذشته، تحلیل‌هایی در ارزیابی چشم‌انداز این فرقه، عرضه گردید که یکی از آن‌ها بر احتمال حرکت دراویش گنابادی در مسیر «شکست از درون» تأکید داشت و شاید امروز بتوان از نحقق این تحلیل دم زد.

تحرکات سیاسی مأذون خارج‌نشین، «مصطفی آزمایش»(با راه‌اندازی کمپین –به‌اصطلاح- دادخواهی) پس از رسوایی‌های مربوط به انحرافات فکری-عقیدتی‌اش در مسیر بدعت‌گذاری‌ با التقاط مبانی فقری و مکاتب شرقی، ادعاهای عجیب و غریب «محمداسمعیل صلاحی» در باب جانشینی و تداوم و تعمیق توهمات نامبرده در این رابطه، شیوع مرگ و میر و بیماری مشایخ و بزرگان سالخورده فرقه (مانند قطب سابق، یوسف مردانی و…)، تحرکات تازه عناصر طیف افراطی موسوم به «مجذوبان‌نور» در قالب تبلیغات مجازی (مصاحبه با شبکه‌های خبری معلوم‌الحالی مانند «ایران اینترنشنال»، فرافکنی در اینستاگرام و توئیتر و امثالهم)، در کنار سیاست سکوت و انزوای قطب تازه(علیرضا جذبی) که فاصله‌ای بسیار از منش «نورعلی تابنده» دارد، همه‌ و همه، نوعی بحران درونی بر دراویش نعمت‌اللهی سلطانعلی‌شاهی مستولی ساخته که به سمت تشدید می‌رود.

سالخوردگی طیف محافظه‌کار فرقه در کنار جان‌گیری دوباره طیف افراطی و اضافه شدن مدعیان و قدرت‌طلبانی تازه، معادلات را در این فرقه، پیچیده‌تر از قبل ساخته لیکن یک چیز کاملاً آشکار است؛ توسعه و تعمیق شکاف‌ها و زخم‌های درونی (به‌ویژه پس از رسوایی فاجعه گلستان هفتم اسفند ۱۳۹۶). به‌واقع، این‌روزها دراویش گنابادی، بیش از آنچه تصور کنند، از قبل تحرکات جریان‌های قدرت‌طلب و رقیب درونی، ضربه می‌خورند. شدت این ضربات تا حدی است که تلاش‌های جریان‌های مزبور برای متهم کردن عوامل خارجی، به‌خصوص حکومت نیز دیگر کارکردی نداشته و گویا دراویش در درون خود به واقعیت‌ها واقف‌اندو البته نگران.

زیرسؤال رفتن جایگاه قطبیت و شکستن هیمنه آن، که نخستین جرقه آن را باید از تمردهای مجذوبانی‌ها جستجو کرد، شاید مهم‌ترین عامل این شکست درونی باشد؛ چراکه مهر تأییدی است بر چرخش تمایلات دراویش از مبانی فقری به لذایذ مادی و بارزترین وجه آن یعنی «قدرت». این مهم، اینک نیز با تمسخر قطب وقت در یک مصاحبه تلفنی (توسط یکی از مدعیان قطبیت) یا همجه و تحریب شخصیت بزرگان فرقه از رهگذر کمپین ساختگی مأذون خارج‌نشین، تداوم دارد و دور نیست که با پیشروی در همین مسیر، اصل و اساس درویشی یعنی سرسپردگی به مراد، زیر قدم‌های «درویشی مدرن» لِه شده و شکست نهایی محقق گردد.

 

| منبع خبر :  بخش تحلیلی روشنگر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.