Saturday, 13 August , 2022
امروز : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ - 14 محرم 1444
شناسه خبر : 2473
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, تصوف, مقالات تاریخ انتشار : 09 مرداد 1399 - 15:37 |

پاندومی نارسیسم در دراویش نعمت‌اللهی؛ از «آزمایش» تا «صلاحی»

در‌حالی‌‌که این روزها، فراگیری ویروس «کووید-۱۹» مردم سراسر جهان را به گرفتار کرده،‌ دراویش فرقه نعمت‌اللهی سلطانعلی‌شَاهی از شیوع یک بیماری دیگر در میان برخی از هم‌مسلکانشان در رنج‌اند؛ بروز تمایلات «نارسیسمی» در میان بعضی‌ چهر‌های نسبتاً مطرح داخلی و خارجی دارویش طی ماه‌های اخیر، به‌ویژه پس از مرگ قطب سابق (نورعلی تابنده) و بالا […]

پاندومی نارسیسم در دراویش نعمت‌اللهی؛ از «آزمایش» تا «صلاحی»

در‌حالی‌‌که این روزها، فراگیری ویروس «کووید-۱۹» مردم سراسر جهان را به گرفتار کرده،‌ دراویش فرقه نعمت‌اللهی سلطانعلی‌شَاهی از شیوع یک بیماری دیگر در میان برخی از هم‌مسلکانشان در رنج‌اند؛ بروز تمایلات «نارسیسمی» در میان بعضی‌ چهر‌های نسبتاً مطرح داخلی و خارجی دارویش طی ماه‌های اخیر، به‌ویژه پس از مرگ قطب سابق (نورعلی تابنده) و بالا گرفتن رقابت‌های مدعیان جانشینی، شکل گسترده‌تر و عیان‌تری گرفته تا شاهد گرفتاری‌های ناشی از این بیماری و رفتارهای بیماران برای قاطبه فرقه باشیم.

دو مصداق بارز این بیماری «خودبزرگ‌انگار»، ازقضا دو تن از مدعیان قطبیت فرقه ‌اند که با مخالفت‌های آشکار خود با قطب جانشین(علیرضا جذبی) از یک‌سو و راه‌اندازی مجموعه‌ تحرکات تبلیغی و رسانه‌ای از سوی‌دیگر، در حال تلاش برای طرح ادعای خویش و کسب وجهه‌ای در میان فقرا هسستند ، حال‌آنکه عقبه و کارنامه هیچ‌کدام،‌روزنه امیدی برای تحقق اهدافشان باقی نگذاشته.
بیانیه نورعلی تابنده، قطب سابق فرقه در انذار به مأذون خارج‌نشین در واپسین روزهای حیات، به‌جهت مراعات اصول‌ درویشی، پرهیز از تفرقه‌افکنی و بدعت‌گذاری در مبانی اعتقادی، آب سردی همیشگی بر سر «مصطفی آزمایش» بود تا تمامی اقدامات و اندک‌وجهه وی نزد فقرا را برای همیشه شستشو داده، محو سازد. و صد البته که آزمایش را باید در دو حالت قبل از انتشار بیانیه و پس از آن، شناخت که در هنوز هم با وجود تمام طرح ‌ها و برنامه‌های اخیر نتوانسته کمر راست کند. و همین نقیصه است که توهمات «خودبزرگ‌بینی» را عارض این مأذون خارج‌نشین ساخته و این روزها با توهم «تهدید»، سعی در جلب توجه افکار عمومی دارد.
رفتارهای آزمایش، شباهت زیادی به «محمداسماعیل صلاحی»، دیگر مدعی متوهم قطبیت دارد که با دربر کردن خرقه و تغییر ظاهر یا ملاقات با چهر‌های معلوم‌الحال داخلی و خارجی،‌ هر از گاهی می‌کوشد تمایلات قدرت‌طلبانه خود را مطرح ساخته،‌ مرهمی بر درد «خودشیفتگی» گذرد.
بی‌تفاوتی و نادیده‌انگاشته شدن از سوی دراویش، با وجود تمام تلاش‌های این دو مدعی برای کسب وجهه و اعتبار، مهم‌ترین عامل توسعه و تعمیق تمایلات نارسیستی در ایشان است و در پی‌ آن، باز هم اقدامات متوهمانه برای جبران خودشیفتگی‌ها و این چرخه همچنان ادامه دارد؛ «نارسیوس» نیز قربانی درگیری‌های درونی خود شد. هرچند، آثار این بیماری بر دیگران نیز سایه افکنده و دراویش همواره از تحرکات نارسیستی برخی، دستخوش تبعات منفی شده‌‌اند.

| منبع خبر : بخش تحلیلی روشنگر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.