Sunday, 27 September , 2020
امروز : یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹ - 7 صفر 1442
شناسه خبر : 2267
  پرینتخانه » اخبار, اخبار منتخب, تازه‌ها, تصوف تاریخ انتشار : ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۸:۲۸ |

خیز مجدد «مجذوبان‌نور»؛ تحرکات تازه طیف افراطی فرقه نعمت‌اللهی، این‌بار از تبعید

در پی آزادی شمار زیادی از مجرمان فاجعه گلستان هفتم اسفندماه ۱۳۹۶ –برخی پس از پایان دوره محکومیت و عده‌ای نیز در پی شیوع ویروس کرونا وآزادی زندانیان- شاهد افزایش تحرکات طیف افراطی فرقه گنابادی سلطلنعلی‌شاهی، موسوم به «مجذوبان نور» از گوشه‌و کنار کشور، حتی در دوره گذران تبعید هستیم! در همین راستا، «ر. ا» […]

خیز مجدد «مجذوبان‌نور»؛ تحرکات تازه طیف افراطی فرقه نعمت‌اللهی، این‌بار از تبعید

در پی آزادی شمار زیادی از مجرمان فاجعه گلستان هفتم اسفندماه ۱۳۹۶ –برخی پس از پایان دوره محکومیت و عده‌ای نیز در پی شیوع ویروس کرونا وآزادی زندانیان- شاهد افزایش تحرکات طیف افراطی فرقه گنابادی سلطلنعلی‌شاهی، موسوم به «مجذوبان نور» از گوشه‌و کنار کشور، حتی در دوره گذران تبعید هستیم!

در همین راستا، «ر. ا» ‌یکی از عناصر شاخص مجذوبانی که همراه با تنی‌چند از اعضای خانواده خود در واقعه گلستان هفتم نقش‌آفرینی داشت، با ارسال ویدئویی به شبکه معلوم‌الحال «ایران‌اینترنشنال»، ضمن هجمه به نظام جمهور‌ی‌اسلامی از «تجربه مفید خود در دوران تبعید» گفته و چونان روال همیشگی مجذوبانی‌ها، با خلط مفاهیم «اقلیت‌گرایی فرقه‌ای» با «اقلیت‌های دینی و مذهبی» به اتهام‌زنی در باب عدم مراعات حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران پرداخت تا خوراک خبری خوبی برای شبکه سعودی ایران اینترنشنال فراهم آورد.

صرف‌نظر از رویکرد فوق‌الذکر که از این عنصر –به‌اصطلاح منورالفکر- مجذوبانی،‌چندان دور از انتظار نبود، نکته قابل تأمل در این ویدئو، تأکید نامبرده بر تبعیت از «نورعلی تابنده(قطب سابق فرقه)» از رهگذر معرفی خود با عنوان «یکی از مریدان دکتر تابنده» است که نوعی کنایه به قطب جانشین و اذعان بر عدم بیعت با وی می‌ّباشد؛ این مسئله ثابت کرد، تمرد مجذوبانی‌ها از مراد –فارغ از ماهیت و کیستی وی- همچنان تداوم دارد. چنانچه در زمان حیات نورعلی تابنده نیز شاهد سرپیچی و بی‌اعتنایی نسبت به فرامین وی از سوی گروهک مذکور بودیم و امروز نیز هرچند پس از مرگ وی، زیر تمثال تابنده سینه می‌زنند،‌ اما به واقع بار دیگر از فرمان قطب و مرادشان در باب تعیین جانشین، سرپیچی کرده و با حرکت در مسیر تحرکات سیاسی و همراهی با جریان‌های معاند، هر روز از مرام درویشی‌گری فاصله‌ای بیشتر می‌گیرند.

باید دید فاز تازه تحرکات این گروهک روشنفکرنمای درویشی با گرایش به «دروشی مدرن»، چه ابعاد و ماهیتی خواهدداشت و ایا اساساً مجذوبانی‌ها از بی‌اعتباری گذشته خود –نزد دراویش و افکارعمومی- درسی گرفته‌اند؟ هرچند شواهد فعلی، حکایت از سمبه پرزور «افراط‌گرایی» و «تعصب» دارد که گویا قرار نیست به این ‌زودی‌ها از مقابل چشمان مجذوبان‌نور کنار رود.

 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.