Saturday, 5 December , 2020
امروز : شنبه, ۱۵ آذر , ۱۳۹۹ - 18 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 2205
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, تازه‌های شبکه‌های اجتماعی, تصوف تاریخ انتشار : ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱ |
سلوک سماع‌محور آزمایش

تمرد آشکار مأذون فرقه از دستوالعمل‌های فقری

گویا انزوای حاصل از قرنطینه برای مأذون خارج‌نشین فرقه گنابادی با دستاوردهایی شخصی همراه بوده که هر روز از بٌعدی نوین در طرح تازه اش رونمایی می‌کند؛ چنانچه این‌بار از تئوری خود در باب «سماع» و خاصیت آن در سلوک، پرده برداشته. «مصطفی آزمایش»، ضمن اختصاص دادن سلسله مباحثی به ذکر تاریخچه سماع، از خواص […]

تمرد آشکار مأذون فرقه از دستوالعمل‌های فقری

گویا انزوای حاصل از قرنطینه برای مأذون خارج‌نشین فرقه گنابادی با دستاوردهایی شخصی همراه بوده که هر روز از بٌعدی نوین در طرح تازه اش رونمایی می‌کند؛ چنانچه این‌بار از تئوری خود در باب «سماع» و خاصیت آن در سلوک، پرده برداشته.
«مصطفی آزمایش»، ضمن اختصاص دادن سلسله مباحثی به ذکر تاریخچه سماع، از خواص و آثار آن در سلوک معنوی یاد کرده و به مثابه امری نه‌فقط کاربردی که «لازم» در این مسیر مطرح می‌سازد؛ گویا دوری از مجالس و مراسم و مرام درویشی در فرقه نعمت‌اللهی سلطانعلی‌شاهی، تأثیری نسبتاً شدید بر افکار وی داشته که اینچنین –خواسته یا ناخواسته- بر قول و فعل اقطاب گذشته، چشم بسته و سعی در پراکندن مرام ابداعی خویش دارد.
مروری بر سوابق آزمایش، باور فرضیه فراموشی در مورد وی را دشوار می‌سازد و فرض بی‌تفاوتی به دستورالعمل‌های سنتی درویشی را متحمل.
چندان دور نیست، ‌آنجا که «نورعلی تابنده»، قطب سابق فرقه ابراز می‌دارد:
«بعضی‌ها گفتند که «سماع» هم در درویشی همین خاصیت را دارد. البته سماع این خاصیت «به اضافه» را دارد- آن سماع قدیم- و آن اینکه در عین حال که از یک طرف موسیقی ذهن را آماده می‌کند، دریچهٔ مغز را باز می‌کند که یک مطالبی توی آن برود.‌‌ همان وقت یک شعری خوانده می‌شود که هزار مطلب دارد گو اینکه خیلی‌ها به آن شعر توجه ندارند ولی ناخودآگاه آن شعر وارد مغز آن‌ها می‌شود. این است که این فایده را دارد ولی منتهی این ضرر را هم دارد که آن فکر را ارادی نمی‌کند. ما می‌خواهیم؛ درویشی می‌خواهد که هر فکری، هر زحمتی، با اراده و بعد از فهمش وارد مغز بشود. نه اینکه در باز شود و یک افکاری بیاید.» (۱)
یا سخن «ملاسلطانحسین گنابادی»(از اقطاب مطرح فرقه) در باب وجد:
« وجد و ذوقی که از باطن شخص خیزد خوب است ، نه آنچه به واسطه آلات صوری غنا و امثال آن پیدا شود . و باید حالاتی که بر اثر سماع یا امثال آنها که مخالف ظاهر شرع است پیدا می شود ، سالک کوشش کند که آنها را بر اثر مراقبت و مداومت بر ذکر خدا در وجود خود پیدا کند که آنچه خود دارد از بیگانه مانند سماع و امثال آن تمنا نکند .» (۲ )
با این اوصاف به نظر می‌رسد یکی از شاخص‌های درویشی مدرن –مد نظر آزمایش- تمرد از دیدگاه و دستور مراد است؛ امری که در مرام درویشی –با قرائت سنتی- جایی ندارد و چه‌بسا موجب خروج از آن مرام است.

پی‌نوشت:
۱. مکتوب فرمایشات نورعلی تابنده ” مجذوبعلیشاه ” ، عصر شنبه جلسهٔ پزشکان ۹۵/۷/۱۰ ۱۳ مهر ۱۳۹۵، مجذوبان نور.
۲. برخی کلمات بزرگان سلسله (۴) / حاج سلطانحسین تابنده گنابادی رضاعلیشاه ( بخش دوم http://soltanalishahi2.blogspot.com/2007/01/blog-post_12.html.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.