Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنجشنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 1965
  پرینتخانه » اخبار, ادیان, تازه‌ها تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶ |

آسیب‌شناسی عدم ترویج عرفان اسلامی

یکی از آسیب‌های علمی در اخلاق و عرفان اسلامی کم توجهی به نتایج ملموس و پیامدهای این جهانی زندگی معنوی و اخلاقی زیستن است. با توجه به منابع دینی و صریح آیات و روایات می‌توانیم مباحث جدیدی را ذیل عناوین معنویت و موفقیت، مبانی معنوی خلاقیت، تأثیر اخلاق و معنویت در شادزیستن و. . . […]

آسیب‌شناسی عدم ترویج عرفان اسلامی

یکی از آسیب‌های علمی در اخلاق و عرفان اسلامی کم توجهی به نتایج ملموس و پیامدهای این جهانی زندگی معنوی و اخلاقی زیستن است. با توجه به منابع دینی و صریح آیات و روایات می‌توانیم مباحث جدیدی را ذیل عناوین معنویت و موفقیت، مبانی معنوی خلاقیت، تأثیر اخلاق و معنویت در شادزیستن و. . . مطرح کنیم که براستی در سطوحی بسیار عمیق‌تر و در صورتی بسیار جذاب‌تر از آنچه امروزه ارائه می‌شود، مطالب ارزنده‌ای را به دست خواهد داد. رویکرد پیامدگروانه یا نتیجه‌گروانه بسیار جذاب‌تر، انگیزه‌سازتر و برای شروع کارآمدتر است.

مسئله دیگر این است که معنویت و عرفان در فرهنگ ما به نوعی رازمگو تبدیل شده و همین موضوع سبب حبس و مانع ترویج و گسترش آن بوده است. در حالیکه با جریان بخشیدن به معنویت آن را در درون خود پویا و بالنده می‌سازیم و در صورت حبس به رکود و فرسایش آن دامن زده‌ایم. اگر افراد معنوی و شخصیت‌های بارز در این وادی به راحتی از آن صحبت کنند و جان مردمان را ندیده نگیرند و آنها را نامحرم ندانند، قلب‌های خفته بیدار شده و رانده شدگان و گمگشتگان، راه می‌یابند و بازمی‌گردند.

عرفان باید در صحنه عمومی جامعه ظاهر شود و خودنمایی کند، باید از ابزارهای هنری و فرهنگی برای ترویج عرفان اسلامی بهره برد. برای گسترش عرفان اسلامی باید نمادسازی کرد، در این زمینه هنوز اقدامی نشده است. نماد عرفان اسلامی در بهترین حالت؛ مردی با لباس سفید، کلاه کشیده و در حالت سماع است. که اصلا ربطی به عرفان اسلامی ندارد.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.