Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنجشنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 1947
  پرینتخانه » انجمن حجتیه, تازه‌ها تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸ |

 انجمن حجتیه و مبارزه با بهائیت

شیخ محمود حلبی تأکید می­کرد تکلیف شرعی و دینی همه مبارزه با بهاییت است. آنها اعتقاد داشتند دشمن اصلی اسلام بهاییت است. درست است که بهاییان تبلیغات گسترده ­ای انجام می­دادند و توانسته بودند به سرعت در حکومت پهلوی نفوذ پیدا کنند و بسیاری از پست­ های کلیدی کشور را در اختیار بگیرند. اما با […]

 انجمن حجتیه و مبارزه با بهائیت

شیخ محمود حلبی تأکید می­کرد تکلیف شرعی و دینی همه مبارزه با بهاییت است. آنها اعتقاد داشتند دشمن اصلی اسلام بهاییت است. درست است که بهاییان تبلیغات گسترده ­ای انجام می­دادند و توانسته بودند به سرعت در حکومت پهلوی نفوذ پیدا کنند و بسیاری از پست­ های کلیدی کشور را در اختیار بگیرند. اما با این وجود انجمن حجتیه طبق اساسنامه خود فقط مبارزه با بهاییت را در قالب فعالیت­ های علمی و فرهنگی آن هم در چهار چوب مقررات و قوانین حکومت پهلوی می دانست. شهید سیدعبدالکریم هاشمی ­نژاد در نقد انجمن می­گوید:«این جور نبود که رژیم بگوید بروید با بهائیت مطلقاً مبارزه کنید. اگر این آقایان هم ادعا می­کنند با بهائیت مبارزه کردیم، کم لطفی می­کنند.

بهائیت سه بعد داشت: ۱- بعد اقتصادی ۲- بعد سیاسی ۳- بعد فکری. دقت کنید، اینها در بعد سیاسی و اقتصادی، یک قدم هم اجازه نداشتند مبارزه کنند. رژیم، قرص و محکم، جلوی اینها را می­گرفت. اینها می­توانستند حتی راجع به پپسی­ کولا صحبت کنند که مال ثابت پاسال بود؟ اینها می­‌توانستند راجع به شرکت­‌هایی که از نظر اقتصادی در اختیار بهائیت بود، حرف بزنند؟ ابداً. اینجا رژیم چراغ قرمز داده بود و آقایان هم، براساس دیدشان نمی­گویم خیانت، با رژیم درگیری پیدا نمی­کردند. دیدشان این بود که باید آهسته رفت، تا گربه شاخ نزند! بنابراین، در بعد اقتصادی، مبارزه­ای با بهاییت نداشتند و نمی­‌توانستند هم داشته باشند. در بعد سیاسی هم به همین ترتیب، می­توانستند بگویند آقای هویدا، چرا تعدادی از وزرای کابینه ­تان بهایی هستند؟ ابداً. می­گفتند فضولی موقوف. پس کجا مبارزه می­کردند و رژیم اجازه می­داد به آنها؟ فقط در بعد فکری».(۱)

📚۱٫زندگینامه سیاسی شهید هاشمی نژاد، حسن جلالی عزیزیان، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص۲۷۹-۲۸۰٫

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.