Saturday, 5 December , 2020
امروز : شنبه, ۱۵ آذر , ۱۳۹۹ - 18 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 1872
  پرینتخانه » اخبار, اخبار منتخب, تازه‌ها, تازه‌های شبکه‌های اجتماعی, تصوف تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰ |
از «مجذوبعلیشاه» به «جذبی»

از «مجذوبعلیشاه» به «جذبی»؛ جدایی صندلی قطبیت از خاندان «تابنده»

سرانجام دفتر زندگی قطب فرقه گنابادی به پایان رسید تا آغازی باشد بر ورق خوردن برگی تازه در مسئله قطبیت در سلسله گنابادی نعمت‌اللهی سلطانعلی‌َ‌شاهی. مرگ «نورعلی تابنده» در هفته گذشته، با وجو قریب‌الوقوع بودن اما به هر روی، شوکی بر دراویش بود تا ولوله‌های نهانی همچنان در میانشان جاری باشد. با معرفی رسمی «علیرضا […]

از «مجذوبعلیشاه» به «جذبی»؛ جدایی صندلی قطبیت از خاندان «تابنده»

سرانجام دفتر زندگی قطب فرقه گنابادی به پایان رسید تا آغازی باشد بر ورق خوردن برگی تازه در مسئله قطبیت در سلسله گنابادی نعمت‌اللهی سلطانعلی‌َ‌شاهی.
مرگ «نورعلی تابنده» در هفته گذشته، با وجو قریب‌الوقوع بودن اما به هر روی، شوکی بر دراویش بود تا ولوله‌های نهانی همچنان در میانشان جاری باشد.

با معرفی رسمی «علیرضا جذبی» به عنوان جانشین تابنده، قطبیت از این خاندان خارج گردید تا شاید ظهور و بروز رویکردهایی تازه را در این فرقه درویشی، شاهد باشیم. چنانچه کارنامه ۲۳ ساله نورعلی تابنده نیز عیان ساخت که منش و بینش هر قطب، چطور می تواند بر مریدان و زمینه‌سازی برای ظهور جریان‌هایی تازه، اثرگذار باشد. علایق سیاسی-اجتماعی را می‌توان بارزترین شاخصه تابنده دانست که بی‌تردید بر مدل قطبیت وی و ایضاً تربیت فکری پیروانش تأثیرگذار بود.

بررسی کم و کیف قطبیت وی را به مجالی دیگر واگذاشته و در این مختصر، اشاره‌وار متذکر نکاتی پیرامون مرگ تابنده و حواشی آن می‌گردیم:
– اختیار، آزادی و امنیت؛ به جرئت می‌توان اذعان داشت که شواهد و قرائن، حکایت از برگزاری آزادانه و در پناه امنیت کلیه مراسم مرتبط با تدفین و یادبود قطب فرقه گنابادی توسط مریدانش دارد، به‌گونه‌ای که حتی افراطیون نیز زبان از شایعه‌پراکنی بابت محدودیت دراویش بسته‌اند. بدین‌سان، یکی از مهم‌ترین دستاویزهای مظلوم‌نمایی تندروها دست‌کم در این واقعه نسبتاً مهم خنثی شد.

– ادعاهای مدعیان؛ نکته دوم، همانا ابتلا به «سندرم قطبیت» است که فرقه گنابادی نیز همچون سایر فرق درویشی در این مقطع مهم بدان گرفتار آمد و شاهد ادعای جانشینی چند تن و ارائه دست‌خط و… از سوی برخی خویشان نسبی و سببی یا چهره‌های دراویش بودیم که به موضع‌گیری‌های طرفداران و مخالفانشان و متعاقباً بروز چنددستگی انجامید. هرچند، در نهایت تلاش بزرگان فرقه به ثمر نشست و با معرفی «جذبی» به عنوان جانشین و پذیرش قاطبه دراویش و مشایخ و مأذونین، این توطئه‌افکنی‌ها تا حد زیادی بی نتیجه باقی ماند. و البته، یاد آن در اذهان دراویش باقی تا سندی باشد برای درک رابطه قدرت و قطبیت و به تعبیری زمینی بودن این منصب برای اهل تفکر.

– تفرقه و اضمحلال نامحسوس؛ شاید مناسب ترین نام برای سومین نکته، «ویروس موریانه‌ای» باشد که به جان سلسله گنابادی افتاده و به شکلی نامحسوس، آن را از درون می‌پوشاند. بروز چنددستگی آشکار و تَرَک برداشتن عنصر مورد تأکید دراویش یعنی «اتحاد فقری»، امری است بارز. «مجذوبان‌ نور» را باید سردمدار این تفرقه دانست که با علم کردن مفهوم «درویشی مدرن»، رویکرد خویش را عیان ساختند. تأکید بر اعتصاب غذا در شرایط احتضار مراد، شایعه افکنی پیرامون تعیین جانشین و سکوت در قبال جانشین معین در برهه حساس کنونی، نمودی است از این رویه جدایی‌طلبانه که همچون حرکت موریانه، انسجام درونی را می خشکاند.

– از تابنده به جذبی؛ آخرین نکته اما خروج قطبیت از خاندان تابنده است که سرنوشت وآینده فرقه را دستخوش تحولات قرار خواهدداد؛ آیا ثابت علیشاه (جذبی) در تداوم مرام مجذوبعلیشاه ثابت‌قدم خواهدبود یا اینکه شاهد بروز رویکردی تازه در فرقه گنابادی خواهیم بود؟ واکنش خویشان نسبی و سببی تابنده چه خواهدبود؟ و… .این پرسش‌ها را گذشت زمان، پاسخ خواهدگفت.

| منبع خبر : بخش تحلیلی روشنگر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.