Saturday, 15 August , 2020
امروز : شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۳۹۹ - 24 ذو الحجة 1441
شناسه خبر : 1720
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, تازه‌های شبکه‌های اجتماعی, تصوف تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۷ |
بازبی با آبروی فقر و درویشی

مروری بر تبعات شایعه اعتصاب غذا در فرقه گنابادی

تداوم موج‌سواری رسانه‌های افراطی وجریان‌های معاند بر طرح تازه‌ یعنی «اعتصاب غذا» که در ابتدا به قطب فرقه گنابادی منتسب گردید و در ادامه با چرخشی آشکار به شماری از دراویش –به‌ویژه مجرمان فاجعه گلستان هفتم- ارجاع داده شد، بازار اطلاعیه و تکذیبیه در فرقه مزبور،‌ گرم‌تر شده‌است؛ پس از بیانیه های نمایندگان و یکی […]

مروری بر تبعات شایعه اعتصاب غذا در فرقه گنابادی

تداوم موج‌سواری رسانه‌های افراطی وجریان‌های معاند بر طرح تازه‌ یعنی «اعتصاب غذا» که در ابتدا به قطب فرقه گنابادی منتسب گردید و در ادامه با چرخشی آشکار به شماری از دراویش –به‌ویژه مجرمان فاجعه گلستان هفتم- ارجاع داده شد، بازار اطلاعیه و تکذیبیه در فرقه مزبور،‌ گرم‌تر شده‌است؛
پس از بیانیه های نمایندگان و یکی از مشایخ مطرح(جانشین تعیین‌شده از سوی نورعلی تابنده)،‌ این‌بار دو تن از دیگر مشایخ شاخص فرقه گنابادی(یوسف مردانی و حسینعلی کاشانی بیدختی) سخنانی روشنگرانه در این باب ارائه داده و ضمن تقبیح اعتصاب غذا، قاطبه دراویش را به جنبه‌های توطئه‌وار این حرکت، انذار دادند.

با گذشت چند روز از تازه‌ترین فاز تحرکات افراطیون،‌ چند نکته دراین خصوص را می‌توان متذکر گردید و تحلیل دقیق‌تر را به روزهای آتی، محول ساخت:

نخستین و شاید جالب‌ترین نکته، سردرگمی افراطیون در این حرکت تازه است؛ تندروها که طعم گزنده ناکامی شکست توطئه‌هایشان در خلال سفر تابنده به بیدخت، هنوز کامشان را تلخ کرده‌، در تلاشی تازه، این‌بار از ضعف‌ جسمانی قطبف‌استفاده ابزاری نموده، شایعه «اعتصاب غذا»ی وی را کلید زدند، اما خیلی زود متوجه این گاف بزرگ گردیده، با راه‌اندازی کمپین اعتصاب غذای محکومان واقعه گلستان هفتم و ارتباط دادن ممانعت غذایی تابنده با شائبه مسمومیت از سوی معاندان و امثالهم، در مقام رفع و رجوع برآمدند؛ هرچند این اقدام دیرهنگام برایشان دردسرساز شد و نکته دوم را رقم زد.

دومین مورد، موج‌سواری و مانور گسترده رسانه‌‌های خارجی بر اعتصاب غذای تابنده بود؛ «بی.بی.سی فارسی»، «ایران اینترنشنال»، «صدای امریکا»، ‌«یورونیوز» و …، از ـجمله رسانه‌های منعکس‌کننده این حرکت بودند که در این میان، ‌برخی پس از تکذیبیه‌های منتشرشده از سوی مشاوران قطب، اقدام به اصلاح اخبار و تغییر مواضع به سمت کمپین اعتصاب غذای دراویش در حمایت از آنچه «محدودیت‌های وارد بر تابنده و تلاش برای بازگشایی حسینیه امیرسلیمانی تهران» خوانده شده، نمودند. این حمایت رسانه‌ای از تحرکات افراطیون را پیش‌تر در وقایعی مانند گلستان هفتم یا حوادث سال‌های گذشته(کوار، قم و …) نیز شاهد بوده‌ایم و البته تبعات آن برای جامعه و دراویش نیز هم.

نکته بعدی، حاکمیت نوعی جو متلاطم و -بیشتر- متمایل به سردرگمی میان جریان‌های داخلی دراویش است؛ طی ایام سپری‌شده از این حرکت، ‌چهره ها و جریان‌های مختلف، مواضع متعددی اتخاذ نموده‌ و شماری نیزاقدام به آشکار نمودن جهات اندیشه‌ای خویشتن کردند. مشایخ و مأذونین مطرح، در یک زنجیره تدریجی به صف تکذیب‌کنندگان پیوستند، در مقابل،‌ معدودی در مقام حمایت از حرکت برآمدند. هر دو جرگه از سوی طیف‌های موافق و مخالف با هجمه، مواجه گردیده‌‌اند که درجای خود، قابل‌تأمل است. بازار سوءاستفاده از چهره‌ها و تلاش برای متمایل نمودن ایشان به سمت خود نیز از سوی افرازیون، گرم است! هرچند،‌گویا تاکنون، دستاوردی برایشان نداشته.

آخرین نکته، سربرآوردن طیفی تازه از دل تندروهاست؛ صراحت لهجه، دوری از منش درویشی، همگرایی با جریان اپوزیسیون ضد نظام(مواضع سیاسی آشکار) و تلاش برای قدرت‌گیری در فرقه گنابادی را می‌توان از خصوصیات این مولود دانست. شاید بتوان ظهور و فعالیت مشارالیه را به مثابه بازوی کمکی افراطیون دانست تا در فقدان بسیاری از عناصر شاخص خود –اغلب مشغول سپری کردن دوران محکومیت خود می‌باشند- به نوعی خود را سرپا نگاه دارد. هرچند، این یک فرض و تحلیل اولیه است و گذشت زمان، ماهیت ایشان را بهتر مشخص خواهدکرد.

آخرین نکته، جوش و خروش نهفته اما جاری در دراویش گنابادی است؛ وخامت حال نورعلی تابنده، چالش تعیین قطب و اینک، شایعه‌سازی و تحرکات افراطیون، ولوله‌ای آرام میان فقرا برپا نموده که سخنان و تکذیبیه‌های مشاوران و بزرگان فرقه را باید چاره‌جویی بر این نگرانی تلقی کرد.

به هر حال، استفاده ابزاری از مرشد و قطب در این حرکت، مشهود بود و البته خطرناک! آبروی فقر و درویشی از یک‌سو و رو شدن دست و ماهیت حقیقی توطئه‌گران از سوی دیگر، به همین خاطر شاهد چرخش شایعه از اعتصاب غذای قطب به دراویش بودیم.

باید دید کفه ترازو به سمت روشنگری‌های مشایخ و بزرگان پایین می‌آید یا تبلیغات رسانه‌ای افراطیون؟ یک چیز اما مسلم است؛ سلسله نیز همچون قطب، ‌حال و روز خوبی ندارد.

 

| منبع خبر : بخش تحلیلی روشنگر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.