Wednesday, 25 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱ - 23 شوال 1443
شناسه خبر : 1663
  پرینتخانه » اخبار, اخبار منتخب, تازه‌ها, تازه‌های شبکه‌های اجتماعی, تصوف, ویژه های خبری تاریخ انتشار : 05 آبان 1398 - 21:41 |
ورود «رضا تابنده » به میدان؛ یک تیر و دو نشان؟!

بسترسازی برای قطبیت از رهگذر پیاده‌سازی تئوری «شبکه‌ای از مسلمانان میانه‌رو»

به تازگی صفحه منتسب به «رضا تابنده » ، فرزند «محبوبعلیشاه»، قطب سابق فرقه دراویش سلطانعلیشاهی (طاووسیه) ،از برگزاری سخنرانی با موضوع «تصوف؛ پادزهری برای تندروان اسلامی» در ساختمان گوگل ( مانتین ویونا) در تاریخ سوم آبان ماه جاری ، خبر داد. بر اساس خبر مزبور، محتوای این سخنرانی پیرامون «تاریخ تصوف و فواید آن […]

بسترسازی برای قطبیت از رهگذر پیاده‌سازی تئوری «شبکه‌ای از مسلمانان میانه‌رو»

به تازگی صفحه منتسب به «رضا تابنده » ، فرزند «محبوبعلیشاه»، قطب سابق فرقه دراویش سلطانعلیشاهی (طاووسیه) ،از برگزاری سخنرانی با موضوع «تصوف؛ پادزهری برای تندروان اسلامی» در ساختمان گوگل ( مانتین ویونا) در تاریخ سوم آبان ماه جاری ، خبر داد.
بر اساس خبر مزبور، محتوای این سخنرانی پیرامون «تاریخ تصوف و فواید آن برای روزگار امروز» بوده است. این مطلب در کانال خبری منتسب به فرقه نیز همراه با پوستر سخنرانی، منعکس گردید؛ امری که پیش از این در کانال مورد اشاره، بی سابقه بود.
برگزاری سخنرانی مذکور از چند جهت حایز اهمیت و قابل تحلیل است، ازجمله:
نخستین نکته به خط و ربط فحوی سخنرانی با یکی از مهم ترین راهبرد های سیاست خارجی امریکا یعنی پروژه « ایجاد شبکه ای از مسلمانان میانه‌رو» باز می گردد.
نیک واقفیم که موسسه امریکایی «رند» با پشتیبانی بنیاد «اسمیت ریچاردسون» در سال ۲۰۰۷ میلادی، اقدام به انتشار گزارشی با محوریت ارایه راهکارهایی برای مقابله با اسلام و به زعم ایشان «افراط گرایی اسلامی» نمود.
به اعتقاد تدوین کنندگان گزارش مزبور، امریکا و غرب می توانند بر سه دسته به عنوان متحدان بالقوه خود حساب کنند: سکولارها، مسلمانان لیبرال و سنت گرایان میانه رو همچون صوفی ها. این گزارش، بار دیگر در همایش « نقش تصوف در سیاست خارجی امریکا» از سوی بنیاد «نیکسون» مورد بررسی قرار گرفت.

اکنون به نظر می رسد رضا تابنده، قطب زاده غرب نشین در راستای پیاده سازی همان تئوری، دست به قلم و بیان گشته. البته در فرض خوشبینانه می توان محتمل دانست که از طرح و نقشه بیگانگان، بی اطلاع است!
اما نکته دوم؛ فرقه گنابادی در شرایط خاصی بسر می برد. اکنون که « نورعلی تابنده» (قطب فعلی) در میانه دهه نهم عمر خویش، با انواع بیماری های جسمی_ روحی دست به گریبان است، چالش تعیین جانشین، وارد مرحله ای تازه شده و مدعیان جانشینی، دور جدیدی از رقابت را با تغییر تاکتیک ها آغاز نموده اند. در این میان، رضا تابنده نیز این قسم از تحرکات را دستمایه زورآزمایی قرار داده و قدم در میدان رقابت نهاده. با این امید که از رهگذر این تاکتیک _ظاهر پسند و پرپرستیژ_ حامیانی برای خویش دست و پا کند اما ناگفته پیداست و _خود نیز بهتر از هر کسی می داند_ که کارزار سختی پیش رو دارد و رقبایی قدر.
چنانچه در تحلیل های پیش تر نیز اشارت رفت، دسته بندی های درون فرقه ای دراویش سلطانعلیشاهی در ماه های اخیر، تشدید و تعمیق یافته و کار به جایی رسیده که مدعیانی چون رضا تابنده، فرصت را برای پیاده سازی تاکتیک های خود مغتنم شمرده اند.
یک نکته، مسلم است؛ نتیجه این کارزار مبارزاتی، با توجه به رویکردهای متفاوت مدعیان _ محافظه کار، میانه رو و افراطی_ بی تردید، ماهیت و ساختار فرقه را دستخوش تحولاتی چند قرار خواهدداد. چنانچه با روی کار آمدن نورعلی تابنده نیز طی مدت زعامت وی بر فرقه، شاهد تغییراتی چشمگیر در بینش و منش دراویش بودیم.

| منبع خبر : بخش تحلیلی روشنگر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.