Friday, 14 August , 2020
امروز : جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹ - 23 ذو الحجة 1441
شناسه خبر : 1655
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, تصوف تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰ |
پایان «مجذوبعلي شاه»؟

فرقه گنابادی و چالش‌های قطبیت؛ تحلیلی بر آخرین تحولات دراویش گنابادی

روزهای گذشته، ایامی پرتلاطم برای دراویش گنابادی بود؛ «نورعلی تابنده»، قطب سالخورده فرقه به سبب مشکلات ناشی از کهولت سن در بیمارستان بستری شد و حال و روز خوبی نداشت. این مسئله، جوش و خروشی نهانی در میان دراویش بر پا کرد. در این میان،‌ گروه‌ها و جناح‌‌های رقیب داخلی، هر یک از موضعی خاص […]

فرقه گنابادی و چالش‌های قطبیت؛ تحلیلی بر آخرین تحولات دراویش گنابادی

روزهای گذشته، ایامی پرتلاطم برای دراویش گنابادی بود؛ «نورعلی تابنده»، قطب سالخورده فرقه به سبب مشکلات ناشی از کهولت سن در بیمارستان بستری شد و حال و روز خوبی نداشت.
این مسئله، جوش و خروشی نهانی در میان دراویش بر پا کرد. در این میان،‌ گروه‌ها و جناح‌‌های رقیب داخلی، هر یک از موضعی خاص نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند تا بار دیگر شاهد چنددستگی حاکم بر فرقه باشیم.

با وجود تأکید ظاهری تمام جرگه ها بر «لزوم اتحاد و پرهیز از تفرقه»، اما اعمال و مواضع، حکایت از حقایقی دیگر دارد. وخامت حال تابنده، ولوله‌ای در میان جریان‌های رقیب –مدعی جانشینی- می‌اندازد و هر یک می‌کوشند بهترین اقدام را در مسیر تحقق منویات خویش عملی سازند.

برخی شخصیت‌ها و منتسبان از خارج از کشور برای ملاقات وی می‌آیند، عد‌ه‌ای با هجمه و تخریب شخصیت جانشین معرفی‌شده از سوی تابنده(علیرضا جذبی، از مشایخ فرقه) سعی در کارشکنی دارند، شماری به طرفداری از یکی از مشایخ مطرح و مدعی جانشینی می‌پردازند، جرگه‌ای نیز با برگزاری جلسات مخفیانه و آشکار، مسیر و رویکرد تازه خود را در شرایط کنونی، طراحی می‌نمایند.

و تمام این‌‌ها، ترجمان همان عبارت «چالش قطبیت» در فرق درویشی است که فرقه گنابادی نیز از آن مستثنی نمی‌باشد. چالشی مهم و حیاتی که آینده فرقه بدان وابسته است.

تابنده را در مرور کارنامه فکری‌-عملی‌اش باید قطبی متفاوت برای دراویش گنابادی، ارزیابی کرد که می‌توان ادعا کرد در دروان قطبیت وی، چالش‌برانگیزترین مسائل و فراز و نشیب‌های دارای تم اجتماعی-سیاسی در فرقه مزبور رقم خورد؛ امری که فرقه گنابادی را در مسیری تازه از درویشی‌گری قرار داده‌است.
با وخامت حال تابنده و بلند شدن زمزمه‌های جانشینی این و آن در فرقه، با دو مسئله اساسی مواجه هستیم:

نخست آنکه، با توجه به شرایط بحرانی و پیچیده حاکم بر فرقه، آیا اساساً از این چالش و پیچ تاریخی به سلامت عبور خواهد کرد یا اینکه همچون برخی دیگر مصادیق موجود در تاریخ، دستخوش پیامدهایی چون انشعاب، تجزیه، اضمحلال و دی یک کلام، تحول ماهوی-ساختاری خواهدشد؟

دوم اینکه، جانشین قطب فعلی –فارغ از جناح‌بندی‌های تندرو، میانه‌رو موجود در فرقه- به لحاظ شخصیتی-عملی چه اثاری بر فرقه مترتب خواهدشد و آیا تحولات ناشی از مدیریت نورعلی تابنده همچنان بر دراویش گنابادی، حاکم خواهد بود یا اینکه به مرور رنگ می‌بازد و فرقه را به لحاظ بینشی-عملی در مسیری تازه قرار خواهدداد؟

به نظر می‌رسد، سال ۹۸ را باید جزء یکی از نقاط‌عطف فرقه گنابادی تحلیل کرد.

 

| منبع خبر : بخش تحلیلی روشنگر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.