Monday, 30 March , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 6 شعبان 1441
شناسه خبر : 1379
  پرینتخانه » اخبار, تازه‌ها, تازه‌های شبکه‌های اجتماعی, تصوف تاریخ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵ |
آخرین توصیه قطب فرقه گنابادی:

جفتک‌زدن را یاد بگیرید

گویا از سر گرفتن سخنرانی‌های روزانه «نورعلی تابنده»، قطب فرقه گنابادی، قرار است برای دراویش دردسرساز باشد؛ چراکه اظهارات اخیر وی با عموماً با حواشی و جنجال‌های زیادی همراه بوده، به‌گونه‌ای که مشاوران و بزرگان را گاهاً به چاره‌جویی و رفع‌و رجوع مسئله واداشته. پس از سخنان جنجالی راجع به «حصر» و «تعیین جانشین» در […]

جفتک‌زدن را یاد بگیرید

گویا از سر گرفتن سخنرانی‌های روزانه «نورعلی تابنده»، قطب فرقه گنابادی، قرار است برای دراویش دردسرساز باشد؛ چراکه اظهارات اخیر وی با عموماً با حواشی و جنجال‌های زیادی همراه بوده، به‌گونه‌ای که مشاوران و بزرگان را گاهاً به چاره‌جویی و رفع‌و رجوع مسئله واداشته.
پس از سخنان جنجالی راجع به «حصر» و «تعیین جانشین» در مصاحبه اخیر -که سر و صدای زیادی میان دسته‌ها و گروه‌های داخلی دارویش به‌راه‌انداخته- این‌بار نوبت به عصبانیت و اظهارنظرات عجیب و غریب تابنده در سخنرانی میان زنان رسید تا نشان دهد سالخوردگی و خستگی، بیش از آنچه نشان می‌دهد بر تابنده غالب شده و اطرافیان باید من‌بعد مراقبت بیشتری پیرامون گفتار و رفتار وی اعمال نمایند تا تقدس ساختگی‌شان بیش از این مخدوش نگردد.

وی که گویی از سر و صدای حاکم بر جمعیت، کلافه شده اظهار می‌دارد: «یک‌خرده آرام باشید و گوش بدهید به حرف، شاید خدای‌ناکرده حرفِ من ناسزا باشد نسبت به شما، ‌آن‌وقت همینجوری گوش می‌دهید، نه، گوش بدهید چه می‌گویم. درواقع در دلتان جواب بدهید، یا در دلتان دوباره صحبت کنید، امّا خب متأسّفانه اینجور نمی‌شود…من نمی‌دانم این صداها از کجا می‌آید؟ به هر‌جهت من سعی می‌کنم که درمواقعی که همه ساکت هستید دو کلمه حرف حساب، یا حرف ناحساب که دارم به شما بگویم… در جلسات آقایان همین جریان هست، منتها با شدّت کمتری. ولی خب در جلسات فقرا، خانمها، الان این جلسه را ما با جلسۀ آقایان حساب کنیم، تقریباً شاید این دو برابر آن باشد. در اینجا هم که مردِ دو زنه نداریم که بگوییم یک زن اینجا می‌آید، نه، از کجا اینقدر سروصدا هست؟ فقط گوش بدهید. گوش بدهید، اگر هم حرف بدردنخور است، حرف نزنید و گوش بدهید تا شما هم مثل همان حرف بدردنخور… بدردنخور باشید. از این های‌و‌هوی جلسه نه‌تنها آنچه می‌خواستم یادم می‌رود، بلکه خودم هم یادم رفت که خودم، آدم برای خودش یادش گاهی هست، فراموش می‌کند.»(۱)

به‌نظر می‌رسد این عصبانیت و کلافگی بر وی تأثیرگذار بوده، به‌طوری‌که در پایان سخنانش چنین نتیجه می‌گیرد: «خلاصه درس امروز این بود که انسان باید هر چیزی را از هر حیوانی شده یاد بگیرد. حتی اسب، الاغ سوار می‌شود راه می‌رود، جفتک‌زدن را از او یاد بگیرد، به این معنی عادت‌کند چجوری جفتک بزند…ان‌شاءالله ما بتوانیم همه چیزهایی که حیوانات دارند ما هم یاد بگیریم».(۲)

مروری بر رفتار افراطیون گنابادی در سال‌های گذشته، حکایت از این دارد که برخلاف دیگر تمردهایشان ار فرامین و قطب، گویا به‌خوبی بر توصیه اخیر، واقف بوده و آن را مهارتی تمام‌عیار در غائله‌های مختلف –از کوار تا پاسداران- به نمایش گذاشتند!
به هر روی باید اذعان داشت که با عمیق‌تر شدن آثار سالخوردگی بر تابنده،‌ کار بر مشاوران و بزرگان فرقه، سخت‌تر خواهدشد.

بخش تحلیلی روشنگر

پی‌نوشت:
۱٫ سخنرانی در جمع زنان، صبح یکشنبه ۲۳ تیر ماه ١٣٩٨ ، مهر تابنده.
۲٫همان.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.