Sunday, 31 May , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۱ خرداد , ۱۳۹۹ - 8 شوال 1441
شناسه خبر : 1336
  پرینتخانه » تازه‌ها, فرقه‌های نوظهور تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹ |

عرفان‌های بدلی و کاذب سوغات تمدن غرب

ارمغان تمدن غرب برای انسان معاصر (غیر از تنش‌ها، فشارهای روانی، بحران‌های اقتصادی، مشکلات زندگی ماشینی) تحمل سایه شوم نومیدی و یاس در جزء جزء زندگی بشر مدرن است. انسان معاصر همه درها را بسته می‌بیند. به هر جا می‌نگرد جای پای جنگ و تجاوز و آدم کشی نمایان است. در نگاه انسان مدرن، «فنا […]

عرفان‌های بدلی و کاذب سوغات تمدن غرب

ارمغان تمدن غرب برای انسان معاصر (غیر از تنش‌ها، فشارهای روانی، بحران‌های اقتصادی، مشکلات زندگی ماشینی) تحمل سایه شوم نومیدی و یاس در جزء جزء زندگی بشر مدرن است. انسان معاصر همه درها را بسته می‌بیند. به هر جا می‌نگرد جای پای جنگ و تجاوز و آدم کشی نمایان است. در نگاه انسان مدرن، «فنا و نابودی» سوغات بعدی تمدن غرب است که هر آن، ممکن است در قالب یک «جنگ فراگیر» خود را نشان دهد.

در چنین فضایی ندای صلح و معنویت، مشتریان فراوانی دارد؛ چرا که نیاز محسوس به «امیدواری» و در مرحله بعد «آرامش» در صدر نیازمندیهای روحی انسان‌هاست. این ندا هرچند ضعیف و کم رمق، میتواند ناباورانه نگاه‌ها را به سوی خود جذب کند. اگر هم منادی چندان باوری به اقدام خود نداشته باشد بازهم می‌تواند عامل «خوش بینی» واقع شود. از این رو در دهه های گذشته شاهد بروز و ظهور قارچ‌واره عرفان‌ها و معنویت‌های دروغین هستیم که هر یک مدعی رسیدن به سعادت و آرامش هستند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.