Wednesday, 27 May , 2020
امروز : چهارشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۹ - 4 شوال 1441
شناسه خبر : 1321
  پرینتخانه » تازه‌ها, فرقه‌های نوظهور تاریخ انتشار : ۰۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳ |

آسیب های فرقه های نوظهور

فرقه ها، مجموعه آسیب هایی را در دو سطح فردی و اجتماعی، متوجه قربانی و جامعه می سازند که در تحقیقات جامعه شناسان و محققان مورد ارزیابی و احصاء قرار گرفته اند. از آن جمله «مارگارت تالر سینگر»، محقق فرقه های انحرافی، آسیب های فرق را به چند دسته تقسیم می‌کند: • آسیب های فردی […]

آسیب های فرقه های نوظهور

فرقه ها، مجموعه آسیب هایی را در دو سطح فردی و اجتماعی، متوجه قربانی و جامعه می سازند که در تحقیقات جامعه شناسان و محققان مورد ارزیابی و احصاء قرار گرفته اند. از آن جمله «مارگارت تالر سینگر»، محقق فرقه های انحرافی، آسیب های فرق را به چند دسته تقسیم می‌کند:
• آسیب های فردی و خانوادگی.
• آسیب های ناشی از به کارگیری روش های مجاب سازی روانی و کنترل ذهنی پیچیده توسط فرقه ها.
• آسیب های اقتصادی، سیاسی و امنیتی.(۱)

وی در این رابطه مینویسد:
«فرقه ها برخی از بهترین اذهان جامعه را از آموزش و افکار مثبت، منحرف میکنند. بسیاری افراد به فرقه ها کشانده شدند؛ جایی که تمام سالهای عمرشان را فقط برای قدرت و منافع رهبر فرقه صرف نموده اند. آنها بهترین سال‌های زندگیشان را از دست دادهاند و در صورت جدایی، ممکن است نتوانند توانایی‌ها و استعدادهای قبلیشان را به کار گیرند.»(۲)

«به علت تعهد کاملی که از اعضا خواسته میشود…فرقه ها آسیب بسیار جدی به روش دموکراتیک زندگی ما میزنند. آنها عمداً جلوی اهداف تحصیلی و شغلی را میگیرند، خانواده ها را از هم می‌گسلند، روابط شخصی را به درگیری میکشانند و پیروان را به اعطای پس انداز، متعلقات و سایر دارایی های خود وادار می نمایند. در بسیاری از موارد، عواقب عضویت در فرقه، خردکننده، دراز مدت و گاه غیرقابل جبران است.»(۳)

📚۱٫سینگر، مارگارت تالر، فرقه ها در میان ما، ترجمه ابراهیم خدابنده، انتشارات دانشگاه اصفهان، ۱۳۸۷، صص۱۱۶-۱۱۷٫
۲٫ همان، ص۱۲۲٫
۳٫ همان، ص۱۲۷٫

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.