.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
فرقه های نوظهور
1397/7/16 دوشنبه
به بهانه روز جهانی کودک
به بهانه روز جهانی کودک/ کودکان، قربانیان خاموش فرقه
فرق و ادیان: در میان ده‌ها آسیب آشکار و پنهان جریان‌های فرقه‌ای، شاید آسیب به بنیان خانواده و متعاقب آن، کودکان مهم‌ترین زیان و تهدید برای جوامع انسانی باشد. کودکان چه در داخل فرقه به دنیا‌آمده و چه به واسطه عضویت والدین، به‌نوعی با فرقه سرو کار داشته باشند، در هر دو حالت، متأثر از اعمال فرقه‌ای شده و متحمل آسیب‌هایی مختلف می‌گردند.
والدین در فرقه‌ها نمی‌توانند انسانیت، احترام و عشق را فرزندان خود بیاموزند،‌ چراکه از خود اراده‌ای ندشته و تحت اوامر سرکرده هستند. آن‌ها نه‌تنها قادر نیستند به کودکان خود هویت و شخصیتی قوی و مستقل بدهند، بلکه به طور ناخواسته، خود تبدیل به ابزار رهبر فرقه در تحمیق کودکان و به بردگی کشیده شدن ایشان می‌شوند.
«مارگارت تالر سینگر» در کتاب «فرقه‌ها در میان ما» این زمینه می‌نویسد: «معمولاً فرقه‌ها احترامی برای وظیفه و نقش پدر و مادر در قبال فرزندانشان قائل نیستند. پدران و مادران فقط نقش یک فرد میانه را بازی می کنند که کودکانشان را هر چه بیشتر مطیع رهبر فرقه کنند. حتی در بسیاری از فرقه های معتقد به کتاب مقدس، احترام به پدر و مادر که یکی از ده فرمان حضرت موسی است واجب نیست. به جای آن رهبر، خود را بین کودکان و والدین و حتی خدا حائل می کند. والدین برای نشان دادن میزان وفاداری و اطاعت خود از رهبری، باید کودکان خویش را وادار به تسلیم به وی کنند و به آن‌ها بیاموزند که رهبر، تنها کسی است که مستحق احترام، اطاعت و تمجید و ستایش است». 
می‌توان گفت کودکان، ناتوان‌ترین قربانیان خشونت هستند که گفتمان غالب بسیاری از فرقه‌هاست. کودکان در این فرقه‌ها مجبور به جدایی از والدین خود، گرفتن آموزش‌های اجباری ویژه، کار سخت و ذهن‌شویی هستند. اکثر این کودکان در دوران حیات خود در این فرقه‌ها قربانی تجاوز جنسی، بهره‌کشی و نقض حقوق‌بشر می‌شوند.
مطالعه موردی فرقه‌ها در کشورهای غربی نشان می‌دهد سوء استفاده از کودکان در این گونه گروه‌ها در دهه‌های 1970 تا 1990 میلادی به وفور دیده می‌شود. فرقه «خانه عبری سیاه یهودا» در میشیگان آمریکا، «انجمن ورزشی اکلسیا»، «کلیسای مسیحی آلاموی مقدس» و فرقه «معبد خلق ها» (جونز تاون)، نمونه‌هایی از جریان‌هایی هستند که به سوءاستفاده از کودکان، بد رفتاری با آن‌ها و حتی قتل‌عام آنان، متهم شده‌ اند.
علاوه بر این، آن دسته از کودکانی که به طور مستقیم در فرقه قرار ندارند نیز به واسطه حضور یکی ‌از والدین یا هردو‌در فرقه، آسیب‌هایی متحمل می‌شوند که جدایی از پدر و مادر، جدایی والدین از یکدیگر و بی‌توجهی والدین به فرزندان، از آن‌جمله است. 
البته در اینجا تمرکز بر جریان‌های فرقه‌ای با قرائت (جنبش‌های معنوی و دین‌بنیان) می‌باشد و باید حساب فرقه‌های تروریستی چون القاعده، داعش، مجاهدین خلق و... را جدا کرد که اساساً بهر‌ه‌کشی از کودکان، یکی از پایه‌های بنیادین آن‌ها در پیشبرد مقاصد شومشان است. 
به هر حال، ذهن پاک کودکان که آماده دریافت هر نوع آموزش و تربیتی است،‌ آ‌ن‌ها را به طعمه‌ای باب طبع سرکردگان فرق مبدل می‌سازد تا با سرمایه‌گذاری بر آن‌ها، سربازگیری نمایند. در روز جهانی کودک، شایسته است یادی کنیم از کودکانی قربانیان خاموش فرقه‌ها هستند.

بخش تحلیلی روشنگر
كلمات كليدي : روز جهانی کودک , قربانیان خاموش , فرقه

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ