.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
فرقه های نوظهور
1397/1/6 دوشنبه
آسیب های جبران ناپذیر فرقه ها
از مرگ هویت تا تهدید امنیت ملی
فرق و ادیان:  فرقه ها و جریان های انحرافی با حضور و فعالیت در جامعه، آسیب‌هایی را در ابعاد مختلف فردی و اجتماعی موجب می شوند که گاه جبران ناپذیر بوده و تا پایان عمر، گریبان گیر قربانیان است. بر اساس مطالعات فرقه شناسی، ذات فرقه ها «تحمیل گر» می باشد یعنی فرقه ها خود را بر فرد و جامعه تحمیل می کنند. لازمه این امر، سرکوب هویت و شخصیت فردی و فروپاشی قدرت اراده درونی است تا اعضا به پیروانی «مطیع» مبدل گردند. مرگ هویت و اراده، آسیبی است که آثار آن تا پاپان عمر بر افراد باقی مانده و حتی در صورت رهایی از فرقه با بحران های زیادی در زندگی شخصی و ارتباط اجتماعی مواجه می شوند، از عدم اعتماد به نفس گرفته تا بدبینی عمومی.

🔶جز این، فرقه ها با نفوذ در ارکان جامعه و تلاش برای تحقق منویات خویش، حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و آموزشی را تحت تأثیر قرار می دهند. کسب درآمد و تأمین مخارج، نیاز ضروری فرقه است که با ورود و رخنه در حوزه های اقتصادی از راه های گاه نامشروع اقدام به تأمین آن می نمایند. به طور کلی، به سبب ذات تشکیلاتی فرقه ها اساساَ حضور و فعالیتشان در اقتصاد، آسیب‌زا خواهد بود چراکه هدفشان کسب منافع خود است نه جامعه. از طرفی، بسیاری از فرق، برای تبلیغ و جذب عضو جدید(به عنوان نیاز حیاتی) از حوزه های فرهنگ و آموزش وارد شده و با آلوده ساختن آن ها به تعالیم و آموزه های انحرافی خود سعی در جذب افراد می نمایند.                                                                                                                                                                                                                            

🔷پرده آخر آسیب های فرقه های انحرافی را باید در برهم زدن نظم عمومی و تهدید امنیت ملی دانست؛ این مسئله را باید در «فرقه سازی» به عنوان «سیاست ضربه از درون» بر پیکر جامعه و نظام جستجو کرد که متأسفانه مصادیق بارز آن را در حوادث و اغتشاشات زمستان ۹۶ شاهد بودیم. حضور و نقش افرینی فرقه ها در این وقایع، آشکار ساخت که ظهور و بروز فرقه های مختلف در جامعه اسلامی ایران، رویدادی است هدفمند و دشمنان دین و نظام برای پیشبرد اغراض معاندانه خود می کوشند از سربازان تاریکی یعنی فرقه ها بهره گرفته و به صورت چراغ خاموش در بدنه جامعه نفوذ نمایند.
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ