.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
پربیننده ترین مطالب
1397/6/11 يكشنبه
آیا سخنرانی روز عید غدیر «نورعلی تابنده»، کنایه‌ای به «افراطیون» بود؟
تحلیل‌محتوای آخرین سخنرانی قطب فرقه گنابادی
فرق و ادیان: نورعلی تابنده، قطب فرقه گنابادی که به ادعای رسانه‌های منتسب به طیف افراطی فرقه در «حصر» به‌سر می‌برد، ضمن دیدار با شمار زیادی از مشایخ، مأذونین و مریدان در روز عید غدیر، به ایراد سخنرانی پرداخت. آخرین سخنرانی رسمی و منتشرشده وی، مربوط به تیرماه درباره تعیین جانشین خود بود که با حواشی فراوانی همراه شد. اینک با گذشت دو ماه از این سخنرانی، وی در تازه‌ترین اظهارات –کوتاهش- به بهانه توصیف غدیر، به نکاتی اشاره می‌کند که شاید بتوان آن را کنایه‌ای به برخی جریان‌ها و طیف‌ها در فرقه دانست؛ وی می‌گوید:  «...[واقعه غدیر خم] یک درسی به ما داد که یک مطلبی را به تأخیر نیندازیم...بعد [پیغمبر(ص)] گفت که شماها چرا جلوتر رفتید؟ شماها بندگان اربابی هستید که کلاً ولی خدا هستند. باید با خود پیغمبر باشید،[لذا] برگرداندند، یعنی آنچه که زیاده‌روی کردند، افراط در کار کردند، تندتر رفتند، خوب برمی‌گشتند به منزلشان یک خرده تندتر رفتند که این‌ها چون بد توجه به محتویات می‌کنند، همان جوری که ظهور پیغمبری و بعثت پیغمبر همه متوقع بودند و منتظر بودند و از نام علی هم همین‌جور. این است که نام علی و محبت در بین فقرا در بین مسلمین، زیاد بود برای اینکه اشتباه نشه، کسانی که یا هیچ سمتی ندارند یا اگر سمتی دارند و اگر حرف الهی می شنوند ...، آن‌ها مبادا دچار اشتباه شوند...»(1)

وی از دو واژه‌ «افراط» و «زیاده‌روی» استفاده کرده و متعاقب آن در توصیف ویژگی‌های این گروه‌ها عبارت « چون بد توجه به محتویات می‌کنند» را به کار می‌برد. وی در ادامه نیز برای توضیح این اشتباه، ابراز می دارد: «برای اینکه اشتباه نشه، کسانی که یا هیچ سمتی ندارند یا اگر سمتی دارند و اگر حرف الهی می‌شنوند ... آن‌ها مبادا دچار اشتباه شوند...» این عبارات را می‌توان کنایه‌ای در لفافه به برخی افراد و طیف‌های افراطی فرقه به شمار آورد که این روزها با انتشار ده‌ها مطلب و ارائه تفسیرهای شخصی و هدفمند از بیانیه های اخیر فرقه، کوشیده‌اند اصل این بیانیه ها و انتساب آن به قطب را زیرسؤال برده و چهره نمایندگان وی را مخدوش نمایند.                        

تأکید وی بر واژه های «افراط و زیاده‌روی» و نیز اشاره اش به « کسانی که یا هیچ سمتی ندارند یا اگر سمتی دارند و اگر حرف الهی می‌شنوند..» کاملاً می‌تواند یادآور برخی چهره‌های افراطی فرقه در داخل و خارج از کشور باشد که پس از واقعه گلستان هفتم،‌ عملاً مسیر دیگری را پیموده و به بیانیه ها و سخنان قطب، وقعی نمی‌نهند. 

⁉️با توجه به عواقب صراحت تابنده در آخرین سخنرانی‌اش(تیرماه 1396) ونیز جو نسبتاً ناآرام حاکم بر فرقه، شاید وی این‌بار ترجیح داده کمی محتاطانه‌تر عمل نماید، لذا سخنرانی در لفافه و کنایه و اشاره را دستمایه قرار داده‌است. باید دید، واکنش افراطیون به این سخنان چیست؛ سکوت یا باز هم تفسیرهای جهت‌دار و برداشت های شخصی؟

پی‌نوشت:
1.  کانال مزار بیدخت، هشت شهریور 1397.

بخش تحلیلی روشنگر
 
كلمات كليدي : نورعلی تابنده , عید غدیر , افراطیون

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر