.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تصوف و دراویش
1397/6/7 چهارشنبه
تخریب وجهه درویشی‌گری؛ از گلستان هفتم تا فشافویه
با اقدامات افراطیون، امروز چه معنایی از درویشی‌گری در اذهان وجود دارد؟
فرق و ادیان: بیش از شش ماه است که اخبار مربوط به دراویش در فواصل زمانی مختلف، با شدت و ضعف در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر می‌شود و می‌توان گفت، امروز شمار بیشتری از افراد جامعه با واژه درویش و درویشی‌گری آشنایی حاصل کرده‌اند اما باید دید این واژه‌ها با چه لغات و به‌اصطلاح،‌ تکمیل‌کننده هایی در اذهان تداعی می‌گردد. 
از اواخر بهمن‌ماه سال 1396، حوادثی با نام دراویش فرقه گنابادی در پاسداران تهران(گلستان هفتم) رقم خورد که تلخی آن هنوز هم در کام افکارعمومی باقی مانده‌؛ وقایعی که از تجمع غیرقانونی و اخلال در نظم عمومی آغاز شد و به نبردی خونین و آشوب‌افکنی انجامید که شهادت سه تن از نیروهای انتظامی و خسارات مادی و معنوی جبران‌ناپذیری را رقم زد، ‌از جمله: زخمی شدن شمار زیادی از افراد، تخریب اموال عمومی و شخصی، حاکمیت رعب و وحشت بر فضای منطقه، تهدید امنیت عمومی و اخلال در نظم اجتماعی. 
خاطیان دستگیر شده و مراحل دادرسی در مورد آن‌ها اعمال شد. دراین ایام نیز رسانه‌های وابسته به افراطیون، بیکار ننشسته و با انتشار اخبار کذب به فرافکنی پرداختند و از صلح‌طلبی و مظلومیت متهمان یا جایگاه اجتماعی و شغل و تحصیلاتشان داد سخن دادند تا درویشی‌گری با کلماتی مانند «داعش»،‌ همراه نباشد، اما حرکت امروز(چهارشنبه 7 شهریور 1397) نشان داد، وقتی ذات و ماهیت با نگرشی خاص(افزاط و تعصب) عجین و آمیخته باشد، تمام این‌ تلاش‌ها بی‌ثمر خواهد بود و افراطیون در هر جا که باشند، به سبب غلبه تعصبات و روحیه قدرت‌طلبی و سرکشی، باز هم همان رفتارها –یا نارفتارها- را از خود نشان خواهند داد؛ تحصن و آشوب‌ افکنی در زندان و متعاقب آن، سیل پیام‌های مظلوم‌نمایانه در رسانه‌های وابسته به افراطیون  و آغاز پروپاگاندایی تازه، بار دیگر آشکار ساخت که درویشی‌گری مورد ادعای این جریان با آنچه در عمل از آنان می‌بینیم، فاصله‌ای بسیار دارد. 
به‌راستی اگر این افراد،‌ آن‌گونه که در تبلیغات رسانه‌ای شان جار می‌زنند،‌ افرادی موجه هستند، چرا هر جا قدم می‌گذارند، موجی از آشوب و غائله‌افکنی مخرب نیز با خود همراه می‌سازند؟ دیروز در گلستان هفتم و امروز در زندان بزرگ تهران.
اینجاست که افراطیون ناخواسته دچار نقض‌غرض می‌گردند و با هدف تطهیر چهره‌های خود به عنوان نمایندگان درویشی، اصل این منش را زیر سؤال می‌برند. افکارعمومی، امروز با این پرسش رو به روست که چرا هر جا نام دراویش است، کلماتی چون آشوب، جدال، حمله، خون و... متعاقب آن –اعم از اخبار مثبت یا منفی- نیز مطرح است؟ آیا همین تداعی واژگان، به حد کافی معنادار نیست؟ 

بخش تحلیلی روشنگر
كلمات كليدي : دراویش , افراطیون , مجذوبان نور

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ