.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تصوف و دراویش
1397/1/16 پنجشنبه
سابقه سیاسی قطب فرقه گنابادی و تغییر ماهیت فرقه
آیا ریشه گروهک مجذوبان نور را باید در سوابق رفتاری قطب جستجو کرد؟
فرق و ادیان: نورعلی تابنده، به عنوان آخرین قطب فرقه گنابادی، سوابقی در خور توجه دارد که غوری در آن‌ها می تواند سرنخ هایی از چگونگی بروز تحولات ماهوی در فرقه گنابادی و ظهور جریان های تازه ای چون «مجذوبان نور» به دست دهد.

 برای درک این مسئله، اشاره ای تیتروار داریم به برخی سوابق تحصیلی و عملیاتی پیش و پس از زمان تصدی قطبیت :
1 حضور در خارج از کشور(پاریس) و تحصیل در رشته حقوق قضایی تا مقطع دکتری. تابنده تا این زمان هیچ سابقه ای در طی مدارج طریقتی رایج در فرقه نداشته و به اذعان برخی، حتی در مجالس فقری نیز شرکت نداشت. بعضی به سبب همین مسئله، اعطای مقام قطبیت به وی را مورد انتقاد قرار داده و ار پذیرش –به اصطلاح- بیعت با وی سر باز زدند.

2 گرایش به برخی گروه ها و احزاب سیاسی؛ نورعلی تابنده سابقه عضویت در برخی گروه ها و احزاب سیاسی مانند «جبهه ملی» و «نهضت آزادی» را در کارنامه خود دارد که حتی پس از جدایی –تا به امروز- نیز تعصب و علاقه خود را بدان حفظ نموده است. ادای احترام به برخی اعضای باقیمانده این گروهک در سال های اخیر. نمود بارز این مسئله است.

3 حمایت از یکی از کاندیدهای ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸؛ تابنده طی اطلاعیه‌ای ضمن حمایت آشکار از آقای «کروبی»، از تمامی دراویش خواست در انتخابات به وی رأی دهند. این امر، مخالف مرام درویشی، مبنی بر عدم مداخله در سیاست بود.

4  موج‌آفرینی و ایجاد برخی حرکت های اعتراضی؛ تابنده نقش انکارناپذیری در ایجاد برخی جریان های اعتراضی مانند سوم اسفند داشت که از دل آن روز –خودخوانده- درویش را ابداع نمود. همچنین است اعتراض به تخریب اماکن منتسب به فرقه در قم و برخی شهرهای دیگر. 

موارد فوق، محوری ترین و بارزترین مصادیق رفتاری تابنده در جایگاه قطبیت است که تأثیر انکارنشدنی در بروز جریان های بعدی و زمینه‌سازی تدریجی برای تحول ماهیتی فرقه داشته‌است.

 بی‌تردید، گرایش‌ ها و رفتارهای سیاسی وی، به عنوان الگوی تمام عیار دراویش، امکان حضور در عرصه سیاسی و بیدار شدن تمایلات قدرت طلبانه را در برخی مریدان به وجود آورد و در روندی تدریجی، ریشه های شکل گیری جریان هایی نوظهور و افراطی مانند مجذوبان نور پدید آمد. بی تفاوتی و حمایت ها ی آشکار و ضمنی تابنده از افراط ‌گرایی‌های مجذوبانی ها نیز مسیر را برای رشد آن ها هموار ساخت و کار به جایی کشید که جمنایات و حوادث زمستان ۹۶ رقم خورد.

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ