.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
انجمن حجتیه
1397/7/14 شنبه
مدارس مذهبی، کمپ‌های انجمن حجتیه( قسمت پنجم و ششم)
#قسمت5


🎓 سالیان سال است، آغاز #پاییز با بازگشایی مدارس گره خورده و هر یک تداعی‌گر دیگری است. به این مناسبت مسئله #نفوذ انجمن‌حجتیه در #مدارس کشور را در #مصاحبه اختصاصی روشنا با #معلمی که از کودکی در این فضا رشد یافته و هم‌اکنون نیز در مدارسی با حضور #معلمان_انجمنی مشغول به تدریس است، بررسی می‌کنیم. 
🎤
❓کمی از محتوای آموزشی‌شان کمی صحبت کنید، چه الگوهایی را برای دانش‌آموزان معرفی می‌کنند؟

👤بیشتر پردازش‌هایشان روی داستان ائمه(ع) است. اگر درسی در مورد شهدای #انقلاب باشد، معلم خیلی سریع از آن می‌گذرد و این مقوله‌ها اصلاً تقویت نمی‌شود اما روی هر چیزی که خودشان بخواهند، مدت‌ها هم می‌توانند بحث کنند. انجمن این فکر را در ذهن ایجاد می‌کند که نباید به حکومت کاری داشت. نکته‌ای که بد نیست بگویم این است که من نشنیدم از این گروه، کسی از مستضعفان دستگیری خاصی بکند. شاید مثلاً در برگزار کردن مناسبات مذهبی، فعال باشند اما برنامه‌ای برای کمک به نیازمندان ندارند چون نسبت به همه #بی‌‌_تفاوت می‌شوند.


❓چه فوق برنامه‌هایی در این مدارس ارائه می‌شود؟ (اعم از محصولات فرهنگی، سی‌دی، کتاب، جزوه و...)

👤این مدارس عموماً از یک سنی به بعد، بچه‌ها را به جلسات اعتقادی هدایت می‌کنند، مجالسی که هر روز در خانه یک نفر است. ببینید آن‌ها چه‌طور برنامه‌ریزی دقیقی دارند. مثلاً، فرزند من از اول دبستان در یک مدرسه بوده و خانواده اکثر هم‌کلاسی‌هایش را می‌شناسم که چقدر مذهبی هستند. این بچه‌ها 10 سال با یکدیگرند، حالا بعد از 10 سال، این افراد شناخته‌شده می‌خواهند بین خودشان دورهمی اعتقادی بگذارند. معلوم است پدر و مادرها هم هیچ ممانعتی برای رفتن فرزندشان به این مجالس مذهبی به عمل نمی‌آورند. بنابراین، این‌گونه رفت و آمدها راحت صورت می‌گیرد. در این رفت و آمدها جزواتی هم رد و بدل می‌شود. این جزوه‌ها بسیار جذابند و فرد یک صفحه‌اش را که می‌خواند به ادامه دادن ترغیب می‌شود. به صورت اصولی هم شروع می‌کنند. مثلاً اولین جزوه‌ای که می‌دهند، پنج صفحه آ5 است، بعد می‌شود شش صفحه، دو سال بعد هشت صفحه و به همین ترتیب صفحات بیشتر و بزرگ‌تر می‌شود و فرد همه آن‌ها را می‌خواند. اگر بررسی کنید انجمن، یکی از گروه‌هایی است که آمار مطالعه بسیار بالایی دارد. چون فن خواندن را هم می‌دانند.

❓عمدتاً دبیران چه دروسی، انجمنی هستند؟

👤«هدیه‌های آسمانی» (که همان دینی و قرآن است)، ادبیات و اجتماعی. این‌ها درس‌هایی است که به راحتی می‌توان از طریق آن، بستر را برای ورود به انجمن، آماده کرد.

----------------------------------------------------------
#قسمت6


❓به نظر شما چند درصد از دانش‌آموزانی که در این مدارس تحصیل می‌کنند، در نهایت اهداف انجمن را محقق ساخته یا حتی جزء بدنه آن می‌شوند؟

👤فکر می‌کنم اکثر بچه‌های دبیرستانی‌شان، در جلسات و دوره‌های انجمن شرکت می‌کنند. بعضاً می‌بینم در یک هفته 20 جلسه در مناطق مختلف تهران (قلهک، پاسداران، هروی، شمس‌آباد و...) گذاشتند. بدون اینکه جلسه‌ای برای نقد انجمن وجود داشته باشد و همین دانش‌آموزان با جنبه‌های دیگر انجمن هم آشنا شوند.

❓شما در مدرسه‌ای که به فرمایش خودتان جزء مدارس انجمن بوده تحصیل کردید، آیا انجمنی بودنش برایتان محسوس بود؟

👤بله، آن موقع ما خودمان هم اطلاعاتمان بیشتر بود. بچه‌های الآن فکرشان درگیر مسائل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است و روی این مسائل زمان نمی‌گذارند تا مطالعه کنند. اعتقادات قرص و محکم انجمن‌حجتیه را خیلی از هم‌کلاسی‌های قدیمی‌ام دارند. حدود 70 درصد بچه‌ها در آن گروه ماندند و هنوز هم جلسه می‌گذارند.


❓به نظرتان #ضعف چه حوزه‌ای باعث شده برخی مدارس مذهبی، رنگ و بوی انجمنی داشته باشند؟

👤هرچند ضعف متوجه آموزش و پروش هم می‌شود اما به طور کلی آموزش و پرورش خیلی نمی‌تواند این موارد را رصد و کنترل کند. این برنامه‌ها اعتقادی است. کسانی که روی برنامه‌های اعتقادی کار می‌کنند، باید این مسائل را پایه‌ریزی و نیروهای توانا تربیت کنند. انجمن، نیروهای حرفه‌ای زیادی دارد، مثلاً یک مسح پا را تا دو ساعت هم می‌توانند توضیح دهند، طوری که بچه با اشتیاق گوش کند و از جایش تکان نخورد. حالا شما برو در یک محیط انقلابی بگو داستان‌های شهدا و انقلاب را مثلاً در مسجد تعریف کنند، آن هم مسائلی که واقعاً تأثیرگذارند و جای کار دارند، اما خوب #کم_کاری می‌شود. نسبت کمتری از مدارس و معلم‌ها از شهدا یاد می‌کنند. بچه‌ها معلمشان را خیلی دوست دارند، پس خیلی می‌تواند مؤثر باشد، اما چند درصد معلم‌های ما در رابطه با شهید و انقلاب صحبت می‌کنند؟ یک عده که انجمنی‌اند، یک عده دیگر هم کلاً به این مسائل اهمیت نمی‌دهند.

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ