.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
انجمن حجتیه
1397/7/5 پنجشنبه
مدارس مذهبی، کمپ‌های انجمن حجتیه (قسمت اول و دوم)
#قسمت1

فرق و ادیان:  سالیان سال است، آغاز #پاییز با بازگشایی مدارس گره خورده و هر یک تداعی‌گر دیگری است. به این مناسبت مسئله #نفوذ انجمن‌حجتیه در #مدارس کشور را بررسی می‌کنیم. 

🎤اگرچه در مورد این موضوع کم و بیش صحبت شده اما این بار از نگاه #معلمی که از کودکی در این فضا رشد یافته و هم‌اکنون نیز در مدارسی با حضور #معلمان_انجمنی مشغول به تدریس است، به آن می‌پردازیم. البته این معلم مطلع و فعال، به دلیل مسائل شخصی و برخی موانع اجتماعی در محیط کار، از درج مشخصات شخصی خودداری کرده‌اند. آنچه در ادامه می‌خوانید، #مصاحبه اختصاصی روشنا با یکی از معلمان و پرورش‌یافتگان در محیطی با تفکرات انجمن‌حجتیه است:


❓ظاهراً تشکیلات انجمن‌حجتیه سال‌هاست #تعطیل اعلام شده، اما همچنان ردپای فعالیت‌هایش به چشم می‌خورد، نظر شما در این زمینه چیست؟ این فعالیت‌ها در چه حوزه‌ای بیشتر است؟

👤بله، انجمن همچنان فعالیت دارد و فعالیت‌ها به این صورت است که مثلاً #جلساتی می‌گذارند و از بچه‌ها در سنین مختلف، تست‌هایی می‌گیرند و بنابر نتیجه می‌گویند در چه کلاس‌ها و جلسات قرآنی شرکت کنند. این جلسات قرآنی و اعتقادی با چارچوب مشخصی پیش می‌رود و در روان‌خوانی یا ترجمه قرآن خلاصه نمی‌شود. به جز جلساتشان که از قدیم بوده و هست، مدرسه هم دارند، چون وقتی از بچگی روی افراد کار کنند، در بزرگسالی طوری می‌شوند که انجمن می‌خواهد. پس بعد از فارغ‌التحصیل شدن از مدرسه، باز هم جلساتشان ادامه‌ دارد.


❓همانطور که فرمودید به جز جلسات مختلف، در مدارس -یعنی در حوزه آموزش و پرورش- هم فعالیت دارند، شما با توجه به شغلتان (معلمی) در این‌باره چه می‌دانید؟

👤در این زمینه معمولاً فردی کار می‌کنند؛ یعنی اگر به مدرسه خاصی بروید و بگویید آیا کار انجمنی انجام  می‌دهید؟ می‌گویند نه. اما در یکسری مدارس خاص، بالأخره یک نفر هم شده، اهداف انجمن را پیش می‌برد که البته همین یک نفر خیلی قوی است. به عنوان مثال، معلم را به صورت قراردادی جذب می‌کنند و اصلاً اسم و رسمش را به گزینش نمی‌فرستند. موارد زیادی وجود دارد (مثلاً برای درس دینی و...) که معلم انجمنی به راحتی تدریس می‌کند و اسمش هم در جایی ثبت نیست. 
در مدارس بسیار ماهرانه عمل می‌کنند به گونه‌ای که #فرزندان خانواده‌های #مذهبی -که بدون هیچ گرایش انجمنی- در مدرسه مذهبی ثبت نام کرده‌اند، وقتی تحصیلات ابتدایی‌شان تمام شد، به خاطر گرایش‌هایی که معلم در آن‌ها ایجاد کرده به جلسات انجمن می‌روند. خانواده هم فکر می‌کند یک جلسه مذهبی است. #جلسات_اعتقادی هم که #پوشش‌‌های زیادی می‌تواند داشته باشد، پنج‌شنبه‌ها، محرم، تاسوعا، عاشورا، میلادها و شهادت‌ها جلسه دارند. حتی روزهای عادی هم کلاس می‌گذارند. پدر و مادرها هم می‌گویند #جلسه_مذهبی است دیگر، چرا نرود؟ برود یک چیزی یاد بگیرد.
البته از نظر مذهبی خیلی خوب کار می‌کنند، اما #مبانی_فکری را هم به سمت خود تغییر می‌دهند. یک وقت می‌بینیم بچه‌ای با توانایی بالا در فن بیان و اطلاعات زیاد در مورد شئونات شیعی، فعال انجمنی شده‌است. انجمن‌حجتیه، قوی کار می‌کند حتی اگر گزینش صلاحیت معلم انجمنی، نیاز به بررسی داشته باشد، کاملاً می‌دانند چطور قبول شوند، چون هر سؤالی بپرسند، بلدند. از آن طرف، چیزهای دیگری هم بلدند که رو نمی‌کنند و به وقتش، آن‌هایی که نیتشان #تخریب است، خود را نشان می‌دهند. البته بعضی‌هایشان آن اول از بزرگان بودند که با نیت مبارزه با بهائیت، انجمن را راه انداختند، اما حالا در مدارس نیروهایی به عنوان معلم می‌فرستند که با تأثیرگذاری تدریجی، بچه‌ها را جذب کنند.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

#قسمت2

❓شما گفتید بعضی معلم‌ها انجمنی هستند، یعنی وقتی می‌گویند مدرسه‌ای به انجمن‌حجتیه مربوط است، منظور همان چند معلم است یا #امکانات بیشتری دارند؟ (ساختمان مدرسه، کادر مدیریتی و...)

👤نه، انجمن، بزرگانی دارد که مدرسه دارند و #مدرسه‌گردان هستند، اما انجمنی بودنشان را بروز نمی‌دهند.  البته از آن طرف، مدارسی هستند که واقعاً ندانسته انجمن در آن‌ها #نفوذ می‌کند. مدارسی هم هست که کلاً بافتش انجمنی است و با پول این تشکیلات درست شده، انجمن از لحاظ مالی هم خیلی خوب به آن‌ها می‌رسد اما در مدارس دیگر معمولاً انجمن فقط چند #نیرو دارد و #پشتیبانی_مالی هم صورت نمی‌گیرد. 

در واقع، وضعیت برای همه مدارس، یکسان نیست. بعضی از اساس، انجمنی‌اند، برخی #بستر_نفوذ انجمن را دارند و شماری دیگر بستگی به شرایط دارد. یعنی در اثر بی‌توجهی مسئولان مدرسه، هر سال ممکن است یک #خط_فکری، به دانش‌آموز القا شود. یک سال که #معلم_دینی، انجمنی باشد، بچه ها را به سمت انجمن می‌کشد، چپی باشد، به آن سمت و به همین ترتیب، تا چه پیش آید.

اما مدارسی که #ماهیتاً انجمنی‌اند، آگاهانه کادرشان را به این سمت می‌برند. همین مدارس‌اند که مثلاً مشخصات معلم دینی را به گزینش ارائه نمی‌دهند یا فردی غیر از آنکه اسمش را معرفی کرده‌اند، به کلاس می‌فرستند. منطقه هم آنقدر بیکار نیست که از گزینش، بازرس بفرستد تا بررسی کند که نام فرستاده شده با فردی که سر کلاس می‌رود، یکی هست یا نه. حتی اگر یک وقت برای کسی سؤال ایجاد شد، می‌گویند آن آقا مریض بوده و فلانی به جایش آمده‌است.

ادامه دارد...
كلمات كليدي : انجمن حجتیه , مدارس مذهبی

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ