.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
ادیان
1397/7/1 يكشنبه
گزارشی از بیست و نهمین کنگره جهانی آشوریان در بیروت
تأکید بر نقش آشوریان در راه اعتلای ایران
فرق و ادیان: روز پنجشنبه ۲۹ شهریورماه 1397، کنگره‌‎ «اتحادیه آشوری‎های جهان»، به مدت سه روز در بیروت لبنان برگزار شد.  مراسم افتتاحیه این همایش با قرائت پیام دکتر«حسن روحانی» و «علی لاریجانی» (رئیس مجلس شورای اسلامی) آغاز گردید.

در این کنگره، «نقولا توینی»، وزیر مشاور در امور مبارزه با فساد دولت لبنان به نمایندگی از «میشل عون»(رئیس‌جمهور این کشور) و «نزیه نجم»، نماینده پارلمان لبنان به نمایندگی از «نبیه بری» (رئیس مجلس لبنان) حضور داشتند. همچنین شخصیت‎های مسیحی و نمایندگانی از آشوری‎های دیگر کشورهای جهان، از جمله عراق، سوریه، ترکیه، سوئد و نیوزلند، از دیگر مهمانان این همایش بودند.

در بخشی از پیام رئیس جمهور ایران آمده‌است: میان مسلمانان و مسیحیان، به علت اشتراک در آیین و باورها، پیوند خاصی وجود دارد. آشوریان ایران نیز همچون سایر اقوام، در همه رنج‎ها و مظالمی که در طول تاریخ بر این سرزمین رفت، سهیم بوده‎اند و همپای آحاد ملت ایران با تجاوز بیگانگان با جان و مال خود مبارزه کرده و در راه اعتلای کشورشان، یک لحظه درنگ نکرده‎اند. 

تنوع ادیان ومذاهب، دستاورد انقلاب‌اسلامی 
علی لاریجانی نیز در پیام خود به این کنگره تأکید نمود: «آشوریان مسیحی به عنوان یکی از کهن‎ترین ادیان الهی که در کشور ایران و برخی مناطق جهان حضور دارند، همواره مورد احترام ملت شریف ما بودند. چنانکه در قانون اساسی کشورمان به عنوان یکی از ادیان رسمی شناخته شده است. آشوریان مسیحی ایران در کنار پیروان سایر ادیان و مسلمانان به انجام فرایض و شعائر ملی و دینی و اجرای آیین‎های خویش پرداخته‎اند و در سایه مهر و محبت و دوستی در امنیت و آرامش زندگی کرده‎اند که این امر از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران است و می‎تواند الگویی برای دیگر ملت‎ها باشد.»

ایران، الگوی همزیستی
«یوناتان بت کلیا»،نماینده آشوریان و کلدانیان،از جمله حاضران در این همایش بود که به ایراد سخنرانی پرداخت. وی سخنان خود را با تدکید بر ضرورت بازگشت مهاجران آشوری به عراق، ترکیه و سوریه به کشورهایشان آغاز نمود و ایران را الگویی نمونه برای همزیستی همه قومیت‎ها خواند که دزندگی آشوری‏ها با احترام در کنار دیگر مردم در آن جریان دارد. 

اتحادیه جهانی آشوری‌ها یک سازمان فراگیر بین‌المللی است که در سال 1968 میلادی با هدف حمایت از آشوری‌ها و ارتباط آن‌ها تاسیس شد.
جمعیت آشوری‌های جهان، بیش از سه و نیم میلیون نفر تخمین زده می‌شود که در 40 کشور جهان ساکن هستند اما تنها دو کشور ایران و عراق، سهمیه‌ای خاص برای این اقلیت‌ دینی جهت حضور در پارلمان در نظر گرفته‌‌اند.  /روشنگر به نقل از ایرنا

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ