.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
دراویش مدرن و اقطاب آن ها را بشناسیم فرق و ادیان: اواسط پاییز سا گذشته بود که گروهک مجذوبان نور طی سلسله مقالاتی (در دنباله و تکمله مقالات چهل شب با مولانا با مضمون هجمه شدید اللحن به مشایخ و مأذونین فرقه)، صراحتاً از ابداع خود تحت عنوان «درویشی مدرن» پرده برداشت و با معرفی شاخص ها و وجه تمایز آن با آنچه درویشی سنتی خوانده بود، عملاً درصدد معرفی و درواقع تبلیغ خود برآمد. این مطالب آنقدر نامأنوس و گران بود که قطب فرقه را به واکنش واداشت و موضوع یکی از مجالس را به رتق و فتق این بدعت اختصاص داد. این را باید نقطه آغاز فاز عملیاتی تمرد و سرکشی مجذوبانی ها دانست که نقطه اوج آن به جنایات پاسداران تهران منتهی گشت. پس از آن هم عناصر متواری و خارجنشین مدرنگرای فرقه،بازی های رسانهای خود را همچنان ادامه دادند و برخلاف دستور قطب مبنی بر تعطیلی کلیه رسانه های فرقه، کانالی تازه (گلستان هفتم) راه انداخته و به نشر اکاذیب، توهین به مراجع تقلید و انحراف افکارعمومی پرداختند. اینان که اکنون با مدیریت عناصر شاخص و مطرودی چون مصطفی آزمایش فعالیت می کنند، مدعی حقطلبی برای درایش بوده و سنگ قطب را به سینه می زنند، لیکن رفتارشان حکایت از حقیقتی دیگر دارد. کافی است فقط در چند مورد دقیق شویم تا ویژگی های دراویش مدرن را بشناسیم:

1 تمرد از قطب و زیر سوال بردن جایگاه وی؛ سرکشی و بی تفاوتی به فرمان نورعلی تابنده مبنی بر لزوم تعطیلی کلیه رسانه های منسوب به فرقه گنابادی و راه انداختن کانال «گلستان هفتم»، مصداق بارز آن است. جالب آنکه، آزمایش و دوستان مدرنش طی یک گاف بزرگ، ماهیت خود را لو دادند! خشم و حمله شدیداللحن شبکه «در تی وی» به انتشار اخباری روشنگرانه از هویت و فتنه گردانندگان گلستان هفتم در روزهای اخیر، آزمایش را درگیر یک رسوایی ناخواسته نمود. سرکشی های اقطاب مدرن از تابنده،در حالی است که مطابق مرام درویشی، مرید باید تابع بی چون و چرای مراد(قطب وقت در کلیه امور زندگانی(مادی و معنوی) باشد.
 

2 حمایت از معاندان و ائتلاف با دشمنان دین و نظام؛ انتشار اخبار و مطالب همسو با جریان های معاند و تلاش برای تشجیع و دامن زدن به اغتشاشات به بهانه های مختلف، خط مشی اصلی و همیشگی دراویش مدرن و رسانه هایشان است که می توان آن را یکی از شاخص های درویشی مدرن به شمار آورد. این هم البته با مرام درویشی ، مبنی بر لزوم عدم مداخله در سیاست، ناسازگار است و فراتر از آن، دشمنی با دینالله و دستورات آن است که باز هم در درویشی، جایی ندارد. مصداق بارزش، نشر پیام هایی مبنی بر تشویق به بیحجابی و مخالفت عیان با اساس جمهوری «اسلامی» است.


این است، شاخص دراویش مدرن که از درویشیگری فقط علم نمودن نام قطب و تشجیع مریدان را برای تحقق منویات خویش می دانند و اینک که عملاً با برائت قطب و قاطبه دراویش، جایگاه و اعتباری ندارند، جریتر از قبل با هر دستاویزی می کوشند اهداف ویرانگرانه و مطامع خویش را دنبال نمایند

بيشتر